Üleliigsest kehakaalust vabanemine 03.11.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 14-aastane tütarlaps ja sooviksin teada, kuidas vabaneda tõhusalt üleliigsest kehakaalust. Olen proovinud kõike ja mõnda aega see töötas, aga nüüd ei taha kehakaal enam kuidagi alla minna. Kaalun 84 kg ja olen 172 cm pikk. Palun aidake!

Bella

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Võtmesõnadeks on korrapärane toitumisrežiim, mitmekülgsus, liialduste vältimine ja liikumine.
Kõige tähtsam toidukord päevas on hommikusöök, millesse peaks kuuluma täisteraviljatooted (nt. kaerahelbepuder, müsli, rukkileib), mõni piimatoode, puuvili või mahl.
Oluline on tarbida päeva jooksul piisavalt vedelikku, aga mitte toidukordade ajal. Kui tekib näksimisisu tuleb mõelda, et kas kõht on ikka tõesti tühi. Vältida võiks liigset maiustuste ja pagaritoodete tarbimist, coca-tüüpi jooke, jms. Nende foonil isu vaid suureneb. Vahepaladeks võib kasutada puuvilju, jogurtit, aga ka näiteks täistera müslibatooni, vms. Oluline on võtta söögikordadeks aega ja mitte kiirustada.Toitumise kohta võib lugeda lisaks leheküljelt toitumine.ee
Tähtis on ka trenn (liikumine), mida peaks tegema vähemalt 3 tundi nädalas (lisaks kehalisele-kasvatusele). Kui treeningutes osalemine pole mingil põhjusel võimalik, tuleb kasutada ära kõik võimalused, et kõndida. Kui on võimalik võib muretseda sammumõõtja Kui soov ennast vormi saada võiks sammude arv olla 8000-10000, kindlapeale aga mitte alla 6000 sammu päevas.

Heade soovidega, dr.Ehala