imetamine ja kaal 11.05.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Mul sündis poja jaanuaris ja toidan teda siiani rinnaga. Vahest saab ka lisa. Olen juba paar kuud oma toitumist korrigeerinud, sest kaal hakkas tõusma. Kaalun hetkel 56 ja pikk olen 165. Vähendasin oma toidulaualt rasvu ja magusat. Rasvu just nii, et ei kasuta toidutegemiseks õli, ei söö pekki ja praetud toite. Liha söön filee kujul jne. Võid ei kasuta ka. Rasvad olen viinud täiesti miinimumini. Magusat harva söön, selle asendan jogurti ja puuviljadega. Ma ei ole jätnud ära ühtegi toiduainet, lihtsalt rasvad ja magus on miinimumini viidud. Huvitab see, kas rasvade selline vähendamine võib rinnapiima ka lahjemaks muuta ja seetõttu vajab ta mul ka lisasööki rohkem? Paar kuud tagasi sain hakkama ühe korraga õhtul, aga nüüd annan ka päeval veidi. Olgu öeldud,et rinnapiima pole mul kunagi ülearu olnud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Toitainete normaalne vahekord päevas võiks olla 50-55% süsivesikuid, 30% rasva ja ülejäänu siis valkude arvel. Kindlasti ei tohiks rinnaga toitmise ajal oma dieedis suuri ekstreemsusi kasutada ( tegu pole ju ka ülekaaluga ), milleks aga rasvade miinimumi viimine siiski on. Nii teie kui teie laps vajate organismi normaalseks toimimiseks rasvu. Koomale võib tõmmata mõnikord küll loomsete rasvade poolest, aga taimeõlidest saab organism talle vajalikke rasvhappeid ning vitamiine. Kuna sünnitusest pole veel aastagi möödas, siis teie keha alles hakkab tegema läbi mitmeid hormonaalseid muutusi ennem kui kaal paika loksub ja raseduse-eelne tasakaal kehas päriselt taastub.
Püüdke mõelda siin mitte kehakaalu, kuivõrd enda, aga ka lapse organismi vajadustele .
Heade soovidega, dr. Ehala