Toitumine ja rasedus 13.01.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen liialt peenike,raseduse alguses läks kaal 48,6 peale nüüd hiljem hakkas tõusma.Nüüd olen juba 29+ ja kaal 56,25 pole just suurt juurde tulnud,kõigest kõht.Arsti sõnul lapse areng normaalne,kuid tahaks teada kuidas ma saaks oma kaalu suurendada? Söön küll enda arust rasvast toitu ja magusast ära ka ei ütle aga kaalu ei tule juurde kuidagi.Olen 21 a

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Igaühele meist on kaasa antud isikupärane kaal ja kehakuju ning seda on üldjuhul üsna raske muuta. Kui olete loomupäraselt väike ja sale, siis 10-12. rasedusega lisanduvat kilo on teie puhul täiesti normaalne. Uskuge oma arsti, kes ütleb, et lapse arenguga on kõik korras. Erinevalt tihti levinud arusaamadest, et raseduse ajal tuleb rohkem süüa, ei vasta see siiski tõele. Praegu, raseduse lõppjärgus võiks teie toiduratsioon suureneda kuskil 150-200 kcal võrra päevas, mitte enam ning seda just täisväärtuslike valkude (nii loomsete kui taimsete arvelt), mitte aga rasvade (eriti loomsete) arvelt. Küll tuleb aga vaadata, et saaksite piisavalt omega-3 rasvhappeid, mida inimene saab vaid toiduga ja mis on olulised lapse kasvuks. Head allikad on selleks rasvased merekalad, aga ka rapsiõli sisaldab seda asendamatut rasvhapet. Seega lisage viimast pisut salatitele ning kasutage teda toiduvalmistamisel. Kui laps on sündinud, siis imetamise perioodil on naise energiavajadus tõepoolest suurem, et tagada täisväärtusliku piima teke. Seda kuskil 400-500 kcal päevas enam kui tavapärane toiduratsioon. Üldine reegel on aga see, et toituge mitmekülgselt ning tarbige piisavalt ka puu- ja juurvilju, siis on tagatud nii lapse areng kui teie enda hea enesetunne. Iga naise rasedus on ainukordne ja jälgida, kuidas ühel või teisel sõbrannal-tuttaval on läinud siin ei maksaks. Usaldage oma arsti ja enda head sisetunnet.
Parimate soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev