"Valgusfoori" märgistust toidule ei tule

"Valgusfoori" märgistust toidule ei tule

Toidu märgistus peaks sisaldama kohustuslikku toitumisalast teavet ning soovitatavat päevanormi, ütleb Euroopa Parlament 16. juunil vastu võetud eelnõus. Samas lükati tagasi nn valgusfoori süsteemi kasutamise ettepanek soola-, suhkru- ja rasvasisalduse esiletoomiseks.

Saadikute eesmärk oli anda tarbijatele võimalus teha tervisklikke ning hästi informeeritud otsuseid, ning piirata samas toiduainetööstusele langevaid haldus- ja finantskohustusi.

Saadikud toetasid Euroopa Komisjoni ettepanekut, et rasvhapete, küllastunud rasvhapete, suhkru, soola ja ka energia sisaldus peab olema selgelt kajastatud pakendi esiküljel, väljendatuna 100 grammi või 100 ml kohta. Lisaks tuleb pakendi esiküljel ära tuua soovitatav päevanorm (Guideline Daily Amount). Saadikud soovivad samuti, et mujal pakendil oleks ära toodud info valkude, kiudainete ning transrasvade kohta. Lisaks toetavad nad suuniste vastu võtmist toitumisalase teabe loetavuse tagamiseks.

Enamus saadikutest oli vastu sotsiaaldemokraatide, roheliste ning GUE fraktsiooni valgusfoori süsteemi juurutamise ettepanekule, mille kohaselt tulnuks teatud töödeldud toiduainetel ära näidata soola, suhkru ja rasva sisaldus kui "madal", "keskmine" või "kõrge" ning kombineerituna rohelise, kollase või punase värviga. Saadikud olid samuti vastu sellise süsteemi kasutamisele liikmesriikides.

Määruse eelnõu poolt hääletas 559, vastu 54 ja erapooletuks jäi 32 saadikut. Kiiret kokkulepet nõukoguga ei ole siiski oodata ja eeldatavasti tuleb eelnõu parlamenti ka teisele lugemisele. Kui eelnõu võetakse lõplikult vastu, on ettevõtetel 3 aastat aega sätete rakendamiseks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada