Pooltõed toidupakenditel


Pooltõed toidupakenditelt

Mida tähendavad tähised "ilma suhkruta", "light", "dieet-" ja "bio-" tegelikult?

Ilma suhkruta või suhkruvaba. Sellise tähisega toodetes pole laua-ega suhkrupeedisuhkrut, kuid need võivad sisaldada teisi kalorirohkeid magusaineid mett, siirupit jm. Peale selle võivad suhkruta tooted olla tõelised rasvapommid. Sõnaga - suhkruta toiduainetes pole sugugi alati vähem kaloreid kui originaaltoodetes. Näit diabeetikute šokolaad võib teha samamoodi paksuks nagu tavalinegi magus tahvel. Seega on tähis "ilma suhkruta" ühest küljest õige, kuid see tõde on poolik.

Light või lahja. Selliselt tähistatud toiduained sisaldavad vähem kaloreid kui teised sama tooteliigi omad. NB! Uuri kindlasti tootepakendilt välja, kui palju rasva toiduaine 100 grammi õigupoolest sisaldab.

Dieet- (koola, kohupiim, jäätis jne). Dieettoiduainetel on oma kindel ülesanne ja sihtgrupp - näit suhkruhaiged, ülekaalulised või need, kelle toit peab olema soolavaene. Dieettoiduainetes võib olla, aga ei pea olema vähem kaloreid.

Bio- (jogurt, keefir jne). Eesliide bio- tähendab, et toode sisaldab elus piimhappebaktereid, mis mõjutavad soodsalt mao mikrofloorat ja on head seedimisele. Samas ei pruugi need tooted olla üldsegi vähese rasva- ja kalorisisaldusega.

Kui see jutt pööras pea peale Sinu senikehtinud tõed ja oled segaduses, siis soovitavad Kaalujälgijad elu lihtsamaks tegemise nimel sooritada oma ostud mõnest Selveri kauplusest, Tallinna või Tartu kaubamajast. Neis kauplustes on kaalu- ja ühtlasi tervisesõbralikud toiduained tähistatud sinise täpiga.

Kristiine keskuse Primo kaupluses aga on sama põhimõtte järgi tähistatud toiduained liblikaga, mis on Kaalujälgijate punktiplaani logo. Sinine täpp ja liblikas toote hinnasildil kinnitavad, et võid seda toiduainet julgesti süüa salakavalat peitrasva ja suhkruuputust kartmata. Sinise täpi ja liblikaga on tähistatud toiduainegrupi lahjemad tooted. Näiteks:

Sinine täpp ja liblikas on:

  • 20% rasva sisaldaval majoneesil;
  • müslil, mille 100 grammis on 3 grammi rasva;
  • suhkruta puuviljakonservil.

Sinist täppi ega liblikat ei ole:

  • 80% rasva sisaldaval majoneesil;
  • müslil, mille 100 grammis on 19 grammi rasva;
  • suhkru või siirupiga valmistatud puuviljakonservil.

NB! Sinist täppi ega liblikat pole ühelgi teraviljatootel, sest kõik pudrud on ühtviisi väherasvased ja tervislikud. Sinist täppi ja liblikat kasutatakse ainult nende toiduainegruppide korral, mille hulgast saab valida väga erineva rasvasisaldusega tooteid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada