Dieet ei ole millestki loobumine

Dieet ei ole millestki loobumine

Ameeriklaste soovitus, et iga esineja peaks ka ametlikul üritusel kuulajad paar korda naerma ajama, leidis head kõlapinda apteekrite ühenduse PharmAssist järjekordse seminari avamisel verinoores hotellis Radisson SAS. Kui kokkutuleku organisaator doktor Terje Peetso "seedetrakti tähistamise päeva" avama astus, vahetasid Tartu proviisorid tunnustava repliigi: no nüüd saab vähemalt hea tuju!

Hea tujuga alanud ja kõlanud konverentsil käsitleti dieeti (dotsent Tiiu Vihalemm TÜ Biokeemia Instituudist), kroonilisi maksahaigusi, kõhukinnisust ja -lahtisust ning sobivaimaid ravimeid nende häirete raviks (dotsent Riina Salupere Tartu Ülikooli Sisekliinikust), samuti ligi sada aastat kasutusel olnud põletikuvastaste (NSAID) preparaatide kõrvaltoime vähendamist (Tartu Ülikooli Sisekliiniku arst Katrin Labotkin). Rääkigem vaid mõningatest sammudest tervisliku toitumise (dieet) suunas, mida inimene, kel pole meditsiiniteadmisi, saaks astuda ise või oma perearsti toel.

Dieet, ütles Tiiu Vihalemm kõigepealt, ei ole millestki loobumine. Soolestiku floora koosseisu kahjustab eelkõige ühekülgne toitumine, antibiootikumid ja tugev vaimne stress (contra - hea tuju!) Toitugem mitmekülgselt ja korrapäraselt. Piirakem toidurasvu kuni 30 protsendini päevasest energiatarbest. Kasutagem elusate mikroorganismidega (Lactobacillus, Bifidobacterium, Enterobacter) rikastatud kodumaiseid jogurteid. Uuringud näitavad, et probiootiliste bakterite gruppidega rikastatud jogurtid taastavad antibiootikumijärgse seedekulgla mikrofloora, suurendavad B-rühma vitamiinide imendumist, vähendavad kõhulahtisust, langetavad kolesterooli, kiirendavad vanemate inimeste seedetegevust, lühendavad kantserogeenide (vähki tekitavate ainete) eluiga sooltes. Kes meist ei tea veel, mis nime need seedetrakti heategijad kannavad, olgu tuntumad neist siinkohal üles loetud: Gefilus jogurtid, Alma biojogurtid, Hapsi nimelised biojogurtid. Vähe suhkrut, võimalikult vähe suhkrut! Rohkem liitsüsivesikuid puu- ja juurviljadest, täisteraviljasaadustest.

Soola - südamehaiguste riskitegurit ja kaltsiumi imendumise alandajat peab eestlane oma toidus tublisti vähendama. Kiudainerikas toit annab suhteliselt kiiresti küllastustunde, reguleerib seedimist, hoiab ära hemorroide, vähendab vähiriski, reguleerib vere lipiidisisaldust. Parimad kiudaineallikad on kaerakliid ja õunad, nisukliidel kolesterooli langetavat toimet ei ole. Kiudainerikast menüüd tuleks suurendada koos rohke vee tarbimisega.

Parim oleks kõik organismile vajalikud vitamiinid saada looduslikest saadustest - aed- ja teraviljast, punasest (sea-, lamba-, looma-) lihast. Meie poodides müüdav rasvavaba piim on praktiliselt ka vitamiinivaba piim. Kooliealiste toidulaual peaks niisugune jook aga lausa keelatud olema.

Aasias kasutatakse juba 5000 a sojasaadusi ja osteoporoos (luude hõrenemine) on seal väga harva esinev haigus. Soja sisalduvad isoflavoonid pidurdavad ka rinna-, eesnäärme-, ja emakavähi rakkude kasvu. Võtkem siis see vähetuntud, aga dietoloogide poolt tunnustatud loodussaadus meilgi igapäevasele kasutamisele. Taimne toit peaks meie toidulaual moodustama 80%, loomne 20%.

Lõpuks kinnitas dotsent Tiiu Vihalemm, et mitmekülgne toitumine tagab hea tervise ja pika ea koos pideva füüsilise aeroobse tegevuse ja hea meeleoluga.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada