Soja - eriti naistele

Vajalik eriti naistele, aga kasuks ka meestele - nii võiks sojatoodete kiituseks kohandada teleklipist tuntud reklaamlause. Soja on kõige valgurikkam teravili ja sojavalk inimorganismile kõige paremini ja kergemini omastatav. Oma struktuurilt on sojavalk lähedasim loomsele valgule, kuid samas kolesteroolita, mida sisaldavad loomsed rasvad. See on ühtlasi ainus valk, mis lahustub vees. Suurele valgusisaldusele vaatamata on sojas vähe süsivesikuid, seega on soja asendamatu toiduaine diabeetikutele ja tänuväärt ka kaalujälgijatele.


Vajalik eriti naistele, aga kasuks ka meestele - nii võiks sojatoodete kiituseks kohandada teleklipist tuntud reklaamlause.
Soja on kõige valgurikkam teravili ja sojavalk inimorganismile kõige paremini ja kergemini omastatav. Oma struktuurilt on sojavalk lähedasim loomsele valgule, kuid samas kolesteroolita, mida sisaldavad loomsed rasvad. See on ühtlasi ainus valk, mis lahustub vees. Suurele valgusisaldusele vaatamata on sojas vähe süsivesikuid, seega on soja asendamatu toiduaine diabeetikutele ja tänuväärt ka kaalujälgijatele.

Sojaoad sisaldavad 18 erinevat aminohapet ja rohkesti vitamiine, näiteks B1-vitamiini, mis tugevdab kesknärvisüsteemi ja südametegevust, leidub kaks korda rohkem kui lehmapiimas ja kuus korda enam kui nisus, tatras ja kaeras. Võrreldes lihaga on sojavalgus neli korda rohkem mineraalaineid - eriti palju kaaliumi, kaltsiumi, fosforit ja rauda, millest organism omastab 80%.

Tänu neile omadustele aitab soja vähendada soolade ladestumist ja haigestumist veresoonkonna haigustesse.

Sojaubades on 17 - 20% õli, mis on taimeõlidest kõrgeima bioloogilise aktiivsusega ja mille omastatavus on 98%. Sojaõlis sisalduv naatriumsool tugevdab organismi vastupanuvõimet tuberkuloosile ning aitab vältida hüpertooniatõbe ja ateroskleroosi.

Sojaõlis leiduvad nais- ja meessuguhormoonid on asendamatud elujõu säilitajad.


Sojaoad kui apteek

Sojaubadel on palavikku alandav ja põletikuvastane toime, seetõttu kasutatakse sojatooteid külmetushaiguste raviks ja peavalu vastu. Sojapiim ja sellest valmistatud tooted on olulised lastele, kes kannatavad diateesi all ja on allergilised loomsetele valkudele.

Kuna soja sisaldab fosforiühendeid, mis seovad mürgiseid aineid ja viivad need seedetrakti kaudu organismist välja, on sojat sisaldavad preparaadid kasulikud mitmete mürgistuste puhul ja kasutusel ka kiiritustõve ravis, puhastades organismi radioaktiivsetest ainetest.

Ravimitööstuses kasutatakse sojat toorainena mitmete preparaatide valmistamiseks, sealhulgas:

  • preparaadid ajutegevuse parandamiseks;
  • diabeetilised preparaadid;
  • kesknärvisüsteemi stimuleerivad preparaadid;
  • sugunäärmete aktiivsust tõstvad preparaadid.

Kuna soja tugevdab tuiksooni ja alandab vere kolesteroolisisaldust, on see eriti kasulik südame-veresoonkonna haiguste ennetamiseks ja raviks, aga ka veresuhkru tasakaalustamiseks. Soja sobib raviks sapikivitõve korral, kuna aitab lagundada kive, ja kõhukinnisuse korral, pehmendades väljaheiteid ja suurendades nende kogust.

Niisiis: sojatoodete lülitamine igapäevasesse menüüsse aitab märkimisväärselt parandada ravitulemusi ja on tõhusaks profülaktikaks rasvtõve, südame-veresoonkonna haiguste, aneemia, närvisüsteemihäirete, diabeedi, sapiteede-, seedetrakti- ja neeruhaiguste ning paljude teiste tõbede vastu.


Tõrjub vähitekitaja

Kaasaegsed uurimused on kinnitanud soja suurepärast toimet rinna- ja eesnäärmevähi ärahoidmisel ja üleminekuea vaevuste leevendamisel. Seda tänu just sojas sisalduvatele taimsetele eelhormoonidele - fütoöstrogeenidele, mis inimorganismis toimivad antiöstrogeenina vähi vastu. Vähkiennetav toime põhineb lihtsustatult seletades hormonaalsüsteemil, kus pehmete kudede puhul, nagu rinnanäärmed ja eesnääre, leiab kergesti omastatav fütoöstrogeen endale kiiresti "pesa" ja blokeerib vähi teket soodustava östrogeeni ligipääsu.


Taimne östrogeen teeb imet

Hormonaalsüsteemi silmas pidades on soja eriti kasulik naistele menstruaaltsükli tasakaalustajana. Tänu sojas sisalduvale fütoöstrogeenile pikeneb tsükli esimene pool, mil organism produtseerib ülehulgas naissuguhormooni östrogeeni, ja lüheneb seevõrra tsükli teine pool, mil ülekaalu saavutab meessuguhormooni progesterooni toodang. Just progesterooni kuhjumisega kaasneb nn. premenstruaalne sündroom - pea igale naisele tuttav meeleolulangus, tusatuju, närvilisus ja üldine halb enesetunne tsükli lõpupäevil e. algava mentsruatsiooni eel. Sojast saadava taimse östrogeeni mõjul tõuseb organismis östrogeeni tase ja kahaneb vaevusi põhjustava progesterooni teke ning mõju. Samaviisi toimib soja üleminekueas: taimne östrogeen leevendab kuumahooge jt. klimakteerseid vaevusi, kaitseb luuhõrenemise (osteoporoosi) eest ning vähendab hormoonasendusravi korral rinnavähiriski. Järjepideval soja tarvitamisel võib üleminekuaastail saada läbi hormoonpreparaate appi võtmatagi.


Et rahulolutunne oleks pikem ja parem

Sojatooted, sealhulgas sojapiim ja/või sojajahu on asendamatud heategijad naistele ajal, mil organismi enda naissuguhormoonide tase on vähenenud. Igakuised tusatujupäevad menstruaaltsükli viimasel nädalal ja menopausi nn. kuumad hood on just selle ilminguks. Jaapanis ja Hiinas, kus sojatoidud on ligi 5000 aastat kuulunud igapäevamenüüsse, puudub selle vaevuse väljendamiseks isegi vastav sõna. Samuti on jaapani naiste hulgas rinnavähk haruharv nähe.

Süües sojatoitu on rahulolutunne pikem ja parem.

Tervisele on igati kasulik tarvitada toidulisandiks või lausa ühe söögikorrana iga päev 40 grammi sojajahu või 2 detsiliitrit sojapiima, või siis 50 grammi sojaliha või ka sojast valmistatud kohupiima, jogurtit või tofut.
Et saada piisavalt taimeöstrogeene ja vältida hormoonpreparaatide tarvitamist üleminekuaastatel, peaks kasutama umbes 40 - 50 grammi sojajahu, sojaliha vm. sojatoodet päevas.

Soja...

  • lagundab sapikive;
  • reguleerib sooletegevust;
  • mõjub positiivselt südamele ja veresoontele;
  • alandab vere kolesteroolisisaldust;
  • sobib diabeetikutele, tasakaalustades veresuhkrut
    ja insuliinitaset;
  • leevendab kõhukinnisust;
  • tänu fosforiühenditele puhastab organismi
    radioaktiivsetest ja mürgistest ainetest.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada