Vananemine muudab isegi koljuluud

Vananemine muudab isegi koljuluud

Näo vananemisele mõeldes tulevad meelde kortsud ja lõtv nahk, kuid värskete uurimistulemuste kohaselt ei ole nahk ainus, mida vananemine mõjutab.

Aja jooksul vananeb ka koljuluu, kaotades osa oma mahust ja tõmbudes kokku, mis väljanägemist veelgi vanemaks muudab, kirjutab HealthDay News.

Ja justkui kanavarvastest ja rippuvatest põskedest veel vähe oleks, laienevad aegamisi silmakoopad, otsmik nihkub tahapoole ja lõuajoon muutub lodevaks.

Kui mõelda sellele, et koljuluu on kui karkass, millele toetuvad koed ja nahk, siis on selge, et luumassi vähenemise tagajärjeks on kortsulisem ja kuivetunum välimus, selgitas uurimuse autor dr Robert Shaw juunior, New Yorgi osariigis asuva Rochesteri Ülikooli meditsiinikeskuse ilukirurgia osakonna pearesident.

Näoluude maht hakkab varem kahanema just naistel. Uurimuse andmetel erinesid 41–64-aastaste naiste koljud suuresti 20–40-aastaste naiste näoluudest.

Shaw tegi koos kolleegidega kompuutertomograafilised ülesvõtted 120 mehe ja naise koljust. Osalejad olid jagatud kolme vanuserühma: 20–40, 41–64 ning alates 65. Seejärel moodustati ülesvõtete alusel kolmemõõtmelised mudelid, mida kasutati näoluude täpseks mõõtmiseks.

Selgus, et aja jooksul silmakoopad suurenevad, kuna neid moodustav luukude taandub. Shaw märkis, et kuna näo pehmetel kudedel on vananedes paari millimeetri võrra vähem koljuluud, millele toetuda, tundub silmaümbruse nahk seetõttu veelgi lõdvem ja kortsulisem.

Täpselt sama kehtib ka näo keskjoone luude, sealhulgas otsmiku, nina ja ülalõualuu kohta. Alumise lõualuu kahanemise tõttu muutub ka lõuajoon pehmemaks, nii et isegi kui teil oli nooruses tugev lõug, ei pruugi see vanemas eas selliseks jääda, lisas Shaw.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada