„Tätoveering“ veresuhkru taseme jälgimiseks?

„Tätoveering“ veresuhkru taseme jälgimiseks?

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi uurijad teevad esimesi samme, et töötada välja „tätoveering“, mis võimaldab diabeetikutel pidevalt jälgida veresuhkru taset ilma alatasa abivahendeid vahetamata ja sõrmeotsast vereproove võtmata.

Tehnoloogiainstituudi uurija Paul Barone’i ja keemiatehnoloogia professori Michael Strano väljatöötatava tehnoloogia kohaselt süstitaks organismi väikesi „tindi“ osakesi, mis kiirgavad erineva lainepikkusega valgust sõltuvalt glükoosi kontsentratsioonist veres, kirjutab Time.

Patsient kannab „tätoveeringu“ peal väikest seadet, mis teisendab andmed lainepikkuse muutumisest pidevaks ja täpseks vere glükoosisisalduse näiduks.

Barone’i ja Strano poolt väljatöötatava tehnoloogiaga viiakse patsiendi naha alla „tinti“ sisaldav füsioloogiline lahus (tibatilluke polümeeriga kaetud süsiniktoruke, mis reageerib muutustele glükoositasemes). Kui glükoosi tase veres muutub, muutuvad ka valguslained, mida „tint“ emiteerib. Neid kõikumisi on omakorda võimalik mõõta väikese mõõteriistaga, mida diabeetik kannab ja mis võimaldavad tal kohe saada teavet oma veresuhkru taseme kohta. Uurijad prognoosivad, et iga „tätoveering“ peab vastu umbes aasta.

Kuigi selle meetodi aluseks olevat tehnoloogiat on juba testitud, kulub selle rakendamiseni inimestel veel aastaid.

Strano selgitas Massachusettsi tehnoloogiainstituudi teabeteenistusele MIT News: „Diabeedi kõige probleemsemad tagajärjed on tingitud sellest, et inimese veresuhkru tase kaldub pärast sööki suhteliselt lühikeseks ajaks normaalsest vahemikust kõrvale. Kui me suudaksime neid kõrvalekaldeid tuvastada ja ennetada, astuksime pika sammu selle haiguse laastava mõju vähendamise suunas.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada