Kahehõlmaline aordiklapp 28.10.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Olen 30-aastane naine. Mul diagnoositi südame UHD-s 2 aastat tagasi kahehõlmaline aordiklapp, lisaks sellele mõõdukas vere tagasivool ja klapi serva tihenemine. Olen kuulnud selle kohta erinevatelt arstidelt erinevaid arvamusi:

1. See ei ole üldse oluline leid ega tähenda sisuliselt mitte midagi. Kuidagi tunda anda see ei tohiks.

2. Pean meeleheitlikult hoiduma mistahes viirustest ja igal kahtlasel juhul läbima antibiootikumikuuri.

3. Ei tohi tõsta äkiliselt raskeid esemeid (soovitavalt üldse mitte üle 2 kilo).

Tunnen küll, et koormustaluvus on suhteliselt madal (eriti trepist üles minekul või kiiremal jooksul, raske koti kandmisel jne), ja aeg-ajalt süda nn "valutab".

Valu ise on selline ebamäärane, kuskil rinnus, mitte terav, vaid rohkem näriv, rohkem õhtuti. Lisaks sellele matab vahel ka hinge.

Mille arvele need nähud panna - kas stressi ja kiire elutempo? Ja mida ikkagi tähendab see klapirike?

Lugupidamisega ja ette tänades!

Arst vastas:

dr Meelis Vainu

Kardioloog

Tallinna Diagnostikakeskus

Teie küsimustele oskab kindlasti täpselt vastata Teie raviarst või uuringu(id) teostanud arst. 2-hõlmaline aordiklapp on organismi kaasasündinud iseärasus, mis reeglina avastatakse juhuslikult. Tavaliselt ei kaasne sellega mingeid vaevusi. Üldseisundi ja koormusega seotud subjektiivsete vaevuste ning nendega kaasnevate võimalike häirete täpsustamiseks oleks soovitav teostada koormustest.

Meelis Vainu

Tallinna Diagnostikakeskus