Alkoholi ja seksisõltuvus 30.09.21 / Sõltuvushäired

Külastaja küsib:

Palun abi oma elukaaslasele (51), kes väidab et tal on seksisõltuvus aga mina arvan, et tal on alkoholisõltuvus ja keskeakriis. Probleem on selles, et kogu meie kooselu aja on ta tarvitanud alkoholi (joob enamasti õlut), alguses ta suutis seda kontrolli all hoida aga nüüd on asi ikka päris hulluks läinud, nii kui vabad päevad on, joob ta end täis ja seda juba viimased neli aastat. Samas hakkas ta helistama sex telefonidele ja külastama bordelle, otsib internetist sexsuhteid. Ise väidab, et ta on sexisõltlane ja sellepärast ta end täis joobki, et koguaed tahab saada. Mina ei saa temaga enam magada, sest ainult mõttest, et ta käib bordellides läheb mul süda pahaks. Palun aidake.

Arst vastas:

Katrin Hallik

dr Katrin Hallik

Sõltuvusnõustaja

Confido tervisekeskus

Tere

Sõltuvust esineb sageli eri vormides samal ajal, nii ilmselt ka teie elukaaslasel. Sõltuvuse tekkimise põhjus on enamasti inimese vajadus mitte tunda oma tegelikke ebamugavaid ja keerulisi tundeid. Paraku saab sõltuvusest vabaneda ainult inimene ise, kui ta oma probleemidega tegelema hakkab, ka näiteks teraapias. Iseasi, kas teie elukaaslane tajub, et tal on probleem, mis vajaks tegelemist.
Mõistan väga teie muret ja vastumeelsust intiimsuse suhtes mehega praegu.
Soovitan teil keskenduda iseenda toetamisele selles olukorras, sest teie ei saa kahjuks mehe käitumist muuta. Saate vaid enda heaolu eest hoolt kanda. Võib-olla tuleks teil läbi mõelda selle kooselu plussid ja miinused ja teha ehk enda vajadustest lähtuvaid valikuid. Kasu võiks olla ka nõustamisest, kus saate paremini aru endast ja oma tegelikest soovidest.

Jõudu ja tasakaalu soovides
Katrin Hallik
kaassõltuvuse nõustaja ja pereterapeut