Vererõhk ja nägemisprobleemid 01.07.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr Leo Schotter,
Paluksin võimalusel Teie kommentaari ühele haigusjuhtumile.
Tegemist 71-aastase mehega, kellel vererõhk oli 138/80 kogu elu. Kaugele nägi hästi. Prillid olid enne ja nüüd: parem 2,25 ja vasak 2,75. Siiski, järsult püsti tõustes oli läinud vahest silme ees hetkeks uduseks.

2003 oktoobris (vist) perearsti juures mõõdetud vererõhk oli160(164)/90(100). Arst kirjutas välja vererõhu alandamise tabletid.

2004 märtsis oli enesetunne halb ja võttis vererõhu alandamise tabletti (Plendil 5mg tabletid). Selle peale vererõhk hoopis tõusis järsult: arsti juures mõõdetuna 191/115(120). Kõrge vererõhuga kaasnes valge udu silme ees ja tunne, nagu "silmamunad tahaksid peast välja tulla".

Vererõhk läks mõne aja pärast ilma tabletti võtmata taas madalamaks, kuid nägemine jäi halvaks (udu silme ees). Vasak silm, mis oli lapsena löögi tagajärjel kahjustada saanud (kuid mis sai tol ajal ravi ja nägi seejärel hästi), ei näinud enam üldse.

Mees käib ka tööl, kuid töö ei ole silmadele koormav. Juunis puhkusele jäädes on aga nägemine hakanud taastuma. Vasak silm näeb siiski jätkuvalt suhteliselt halvasti, kuigi varasemaga võrreldes veidi paremini. Ka kiiresti kaugemale ja taas lähemale vaadates on teravustamine aeglane. Näiteks kirjutades ei saa hästi aru, kui kaugel on ruuduline paber või tühi tabel, ja raske on kirjutades rida järgida.
Varem kasutas aastaid pidevalt ka "Herbalife" toidulisandit, millest nüüd loobus täielikult. Praegu on vererõhk 154/83 nii hommikul kui kogu päeval, pulss 60.

Mida tuleks kirjeldatud probleemiga teha, milliseid analüüse ja uuringuid? Kas on võimalik, et kõrge vererõhk iseenesest, st rõhu tõus, on silmi kahjustanud?

Ette tänades,
Jüri

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Kõrgvererõhuhaigus võib kahjustada silmasid. Et saada selgust, kas on tegemist pöördumatu kahjustusega, või on võimalik silmaraviga nägemist taastada, selleks peab ikka silmaarsti vastuvõtule pöörduma. Lisaks kõrgvererõhutõvele võib olla nägemise nõrgenemise põhjuseks ka hoopis mõni muu silmahaigus.