Valus õlg. 08.09.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Umbes kaks aastat tagasi tekkis paremas õlas tuuletõmbuse tagajärjel vist mingi põletik, nii et isegi riietumisel oli abi vaja. Tabletid-salvid-soojendused ei aidanud, alles liigesesüstid andsid mõneks kuuks leevendust, mida poole aasta järel korrati. Praeguseks on olukord jälle halvenenud, 4 kuuri Vioxx-fortet, à 5 tbl. on igaüks ainult nädalaks enesetunnet parandanud. Rahuolekus suurt valu ei olegi, aga liigutamine on kange, piiratud ja valus, eriti hommikul peale tõusmist või kätt koormates. Liigutamisel tekivad õlas valusad raksud, mis mõnikord on ülivalusad. Mööda küünarvarreluud kiirgub valu ka allapoole ja käsi tundub nõrgemaks jäänud olevat. Turset ei ole märgata. Ka teised käte suured liigesed ei ole päris terved, vasaku õlaga sama mure, kuid kergemal kujul. Küünarliigestel diagnoositud epikondüliit (ilmselt juba krooniline, kestab üle 10 a) ja mõõdukas artroos ja mingid luukasvised olevat tekkinud. Siit küsimused: kas sama haigus võib nüüd olla õlgadeni jõudnud? Kas paluda perearstil uuesti süstid kirjutada või oleks eelnevalt vajalik spetsialisti konsultatsioon? Kas on üldse mingit leevendust loota? Käsimüügirohtudest olen tarvitanud Bio-glycosamini, aga tajutavat efekti ei ole märganud (muidugi võimalik, et ilma oleks veel hullem). Olen meesterahvas üle 50-ne.
Vastuse eest ette tänulik patsient.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Artroos võib olla küll õlgades ka ( nagu ükskõik, millises muuski liigeses).
Arvan, et kõigepealt peaks õlaliigest uurima ultraheliga ja tegema selgeks, milline on seal kapsli seisund. Väga sageli on just kapsli erinevad probleemid kroonilise õlavalu põhjuseks. Ühesõnaga - enne ultraheli uuring ja seejärel alles arst leiab parima ravimeetodi.
Teiseks, kas veresuhkur on korras? Ka latentne diabeet võib anda kroonilist õlgade valu.