tonsilliit, jalad valutavad 01.07.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere. 27 aastane naisterahvas. Üldiselt terve kogu elu, kui arvata välja viimased 10 aastat põletikus olnud mandlid, kuid kuna need suurt häda kunagi ei valmistanud (ei valu ega palavikku, üksnes mädane kurk ja väsimus) ei pöördunud ka arsti poole, lootusega, et küll läheb mööda. Viimastel kuudel aga väsimus suurenes, tekkisid südamerütmihäired, kloppimine. Aeg-ajalt madal palavik ja kohutav väsimus. Oli viimane aeg arsti poole pöörduda. Diagnoos krooniline tonsilliit ning olen opijärjekorras. Muret aga teeb valu jalgades, mis on viimastel kuudel aina suurenenud. Selline tunne nagu oleks kasvuvalud. Tundub, nagu läheks tugevamaks. Eriti reieluu ja põlvede piirkonnas. Kas see võib tuleneda pikaajalisest ravimata tonsilliidist? Mida teha? Kas mandlite operatsioon parandab olukorda? Kas peaksin sellest perearstile rääkima?

Tänud!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Peaksite kindlasti perearstile rääkima. Teoreetiliselt on võimalik, et valu põlveliigestes on tonsilliidi tulemus. Kui kroonilisest mandlipõletikust tingituna on immuunsüsteem juba "nihkes" ja vallandunud autoimmuunne haigus ( polüartriit), siis mandlite eemaldamisega on hiljaks jäädud ja iseenesest valud enam ei kao.
Kõigepealt tuleb ikka selgeks teha, miks jalad valutavad. Selleks on vajalikud mitmed täiendavad uuringud, mida perearst teeb.