Keisrilõige? 09.10.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Kas see vastab natukenegi tõele, kui naine sünnitab keisrilõikega, siis tema tupp "ei veni välja", ei saa kahjustatud, pole rebendeid, nagu tavalise sünnituse käigus. Kui see tõesti nii on, siis on see ju edaspidises seksuaalelus väga oluline, sest kes neid tupelihaseid ikka jõuab eluaeg treenida. Tänan Teid vastuse eest juba ette!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Kui sünnitus ei toimu tupe kaudu , siis tõepoolest tupe väljavenimist ei toimu. Tupp on aga elastne organ, nii et teda treenides saavutab ta oma esialgse kuju kiiresti. Tupe treeningul (see, et naine oskab oma tupelihaseid ise pingutada) on suguelule ( nii naisele , kui mehele) palju olulisem mõju , kui see , et tupe kaudu ei ole sünnitatud. Juba loomupäraselt on tupe avarus igal naisel erinev. Kõik naised saavad aga oma suguelu nauditavamaks muuta tupelihaseid treenides. Keisrilõikus on aga tõsine operatsioon, millel on loomulikult ka omad tüsistused. Keisrilõikega sünnituse ajal on suurem oht verekaotuseks, emaka põletikuks. Emade suremus keisrilõike järgselt on kirjanduse andmetel isegi kuni 10 korda suurem. Samuti esineb keisrilõikuse teel sündinud lastel sagedamini kohanemishäireid. Keisrilõikus on siiski suur operatsioon, millel on oma näidustused.

Tervitades Aire Sekavin