emakas on toonuses 15.08.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Palun öelge mida tähendab kui emakas on toonuses ja millest see tekib.Ise tundsin et ala kõht läheb kõvaks ja läksin arsti juurde,seda on juhtunud kolmel korral.Oma arst käskis rahulikult olla ja mitte pingutada nüüd puhkuse asendaja arst kirjutas tabletid(gynipiral)mida ma vötta ei saa sest hakkan värisema,see kestab mõnda aega siis kaob.Praegu olen 26 nädalat rase ja seljas on ka selline näriv valu.Mida peaksin tegema ja kas see kujutab mingit ohtu lootele?Ette tänades Elina.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Emakatoonuse tõus tähendab, et emaka lihas tõmbub õrnalt kokku ja see toimub ebakorrapäraselt teatud pingutuse järgselt näiteks. Selline seisund võib üle minna korrapärasteks emakakokkutõmmeteks, mis kutsub esile sünnituse. Selleks et seda ei tekiks peaks võtma preparaate. Oleneb toonuse tõusust ja ka emakaela seisundist, mida tuleks jälgida. Kui emakaelaskaelas muutusi pole ja emakas on aeg-ajalt toonuses, piisab ka Nospa tablettidest ja rahulolekust. Samas kui selline olukord tugevneb ja on tekkinud seljavalud, soovitaks uuesti pöörduda arsti poole. Vajadusel tulks teid saata haiglasse ja rohtu teha tilgutiga , kui suu kaudu võtta ei saa.Dr.Kadastik