Sünnitusjärgne alakõhuvalu 11.09.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Sünnitasin 29.07.2012, ehk poolteist kuud tagasi. Sünnitusel tehti lahklihalõige ja pressiperioodil kiirendati tilgutiga, kuna polnud enam peale kolme tunnist pressiperioodi jaksu last välja pressida. Nädal tagasi hakkas tulema tugevat voolust, mis kollakat värvi, nii et pesukaitse iga natukese aja tagant lausa ujus.
Järgmisel päeval oli ämmaemanda visiit, kes võttis pap testi ja infektsioonide testi. Vastuse sain ämmaemandalt paar päeva tagasi, kus ta kirjutas, et pap korras, kuid bakteriaalses külvis oli vähe bakterit streptokokk. Ja arvas, et see ravi ei vaja, piisab piimhappebakteritega küünaldest. Eile õhtul magama minnes ja täna terve päeva olen tundnud alakõhus mõõdukat valu, sarnane menstruatsiooni valuga, mis on rohkem fokuseeritud paremale poole. Süda on olnud kergelt paha, külmavärinad ja hommikul kõht pisut lahti.
Kas tegemist võiks olla viirusega või siis vajaksin lisaläbivaatust?
Väga soovin veel teist last, kunstliku viljastamisega (endometrioosi tõttu) sain praeguse lapse ja ei sooviks, et tervislikel põhjustel ja hoolimatust ebapõhjalikust läbivaatusest minu viljakus halveneks või jääksin päris viljatuks.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 30-aastane. 2 kuud peale sünnitust on sünnitusjärgne voolus, mida nimetatakse ka lohhiavooluseks, see on normaalne nähtus. PAP testi ei pea eraldi võtma, kuna 30-aastased kuuluvad sõeluuringute plaani:
vt http://haigekassa.ee/ENNETUS
Kindlasti ei ole tegemist emakakaela vähiga, sest PAP testid võetakse raseduse algul. Küll aga võiks end vaktsineerida praegu, kui te veel mingitel põhjustel ei ole vaktsineeritud.
On vähe tõenäoline, et sünnitusjärgne naine saaks esimestel kuudel nakatuda sugulisel teel levivate haigustega. (Soolte)Viirusinfektsioone on sügiseti rohkem.
Kõhuvalu võib olla seotud ka füsioloogiliste emaka kontraktsioonidega, sest emakas, mis venis 40. rasedusnädalani, peab nüüd normaalsesse suurusesse tagasi kontraheeruma. Seetõttu on rinnaga toitmine nii rinnavähi vastane tegevus kui ka hormoon oksütotsiini toimel tõmbub emakas kokku, mis võib olla vahel ebamugav ja valulik, eriti rinnaga toitmise ajal, see on kasulik ja normaalne. Oksütotsiini uurivad isegi psühholoogid, sest see on ka nn lähedushormoon jpm.
Soovitused: tarbige piisavalt vedelikke, toitke last vähemalt 6 kuud, ideaalis 10 kuud, leidke aega puhkamiseks, paluge abi lähedastelt ja sugulastelt.
Mitmed sümptomid on seotud endometrioosiga. Kui te ei ole rasestunud 33. eluaastaks, siis peaksite ehk uuesti kaaluma IVF.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt