Ultraheliuuring 10.12.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviksin küsida ~20. rasedusnädalal tehtava ultraheliuuringu kohta täpsustavat infot. Kuidas see uuring läbi viiakse - kas tupesiseselt nagu raseduse alguses või juba väljastpoolt? Siiani ei ole mul rasedusega mingeid probleeme olnud - seega on tegu ilmselt täiesti rutiinse uuringuga. Tita isa vaataks ka hea meelega oma lapse üle, aga pelgab pisut kaasa tulla ja tahab täpsemalt teada, milleks valmis olla. Oma arsti jutul käies ei tulnud mul pähegi sellist asja küsida.

Suur tänu vastuse eest!

PS! Suur tänu selle kiiduväärse töö eest, mida koos kolleegidega siin internetilehel teete!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tänan Teid meie töö tunnustamise eest.
Ultraheliuuring kuni 21 nädalat teostatakse abdominaalse ehk kõhuanduriga. See uuring on kõikides arenenud riikides rasedate jälgimise ravijuhendites. Kuna Eesti seaduse järgi ei saa katkestada rasedusi üle 22. nädala ka arstlikel põhjustel, siis enne seda aega peab olema uuring kõigil tehtud.
Minu kogemuste järgi on selle uuringu mõõtmiste tulemuste põhjal määratav sünnituse tähtaeg kõige täpsem. Teostatakse loote pea mõõtmine kiiruluude vahemikus, loote reieluu pikkuse mõõtmine, kõhu, rindkere vaatlus ja vajadusel mõõtmine, on nähtav eesasetsev osa, loote südamelöögid, südame kambrilisus, siseorganid. Jälgitakse lootevee hulka, platsenta asukohta, emaka toonust, selgroo ja luuliste kudede ehitust jpm.
Tartu Ülikooli Naistekliiniku ultrahelitäiendusel arutati rasedate ultraheliuuringut koos tugiisikutega. Kindlasti on igas asutuses omad kehtestatud reeglid, kuid enamasti on ultraheliuuring koos tugiisikutega (partner, abikaasa, ema, sõbranna, lapsed jm.) võimalik vaid eravastuvõttudel. Siis on võimalik ka printida loote pildid patsiendile kätte.
Tavavastuvõtul ei ole aega ja vahendeid tegelda muuga kui konkreetse patsiendiga ning haigekassale juriidiliste ja majanduslike dokumentide vormistamisega.
Peaksite täpsustama küsimust uuringut teostavalt arstilt.
Kõikidele eravastuvõttudele on võimalik tulla koos tugiisikutega.
Kindlasti tunnete juba looteliigutusi. Märkige see kuupäev üles, kui tundsite kindlalt ja esmakordselt.
G.Litter
www.naistearst.ee