Tupe tuimus pärast sünnitust 12.03.21 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Sünnitasin 9. novembril 2019 lapse. Pärast sünnitust tehti emakaõõne puhastus ja mõned õmblused, kuid üldjoontes läks sünnitus väga hästi. Igati loogiline, et tupp venib pärast sünnitust, kuid minul on isegi 1,4 aastat pärast sünnitust olukord päris halb. Kui kasutan super suuruses tampoone, siis libisevad need vaikselt välja; kui põis on täis ja juhtun aevastama, siis tulevad tilgad püksi; vahekorras olles on tupp seestpoolt täiesti tuim ning isegi kui suudan saada orgasmi, siis partner ei tunne seda; lihtsalt ringi käies võib tuppe sattuda õhk, mis võib tekitada väga ebameeldiva hääle ja kohutavalt ebameeldiva olukorra. Kasutan tupekuule ning teen sagedasti vaagnapõhjalihaste harjutusi. Tean, et rasedus ja sünnitus muudavad keha ning ilmselt ei ole keha enam mitte kunagi endine, kuid kas selline füsioloogia võib siiski aja jooksul paraneda? Ütlen lisaks, et toidan veel last rinnaga - kas ka see võib takistada keha taastumist? Tahaksin kindlasti veel ühte last ning muretsen ka sellepärast, kas nõrgad vaagnapõhjalihased võivad raseduse kandmise keerulisemaks teha? Kas on midagi, mida saaksin olukorra paranemiseks teha?

Aitäh!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, Kuna te toidate veel rinnaga, siis see ongi põhjus, miks keha pole päris taastunud. Kindlasti muutub olukord peale rinnaga toitmise lõpetamise. Samas jätkake vaagnapõhjulihaste harjutustega. Kui plaanite veel sünnitada, siis alles peale seda võiks mõelda operatsioonile?, kui probleem jätkub. Seni võimelge! Ja soovitaks ka teha igapäevaselt tupelihaste trenni, tõmmates need pingule ja siis lõdvestada(kõhulihaste kaasabita), nii 10-15 korda päevas.
DRKadastik