Rasedus ja kokkupuude vingugaasiga 27.01.16 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 34 aastane, käesolev rasedus 23 + 4 nädalat, eelnevalt 3 sünnitust ja 1 emakaväline rasedus, aborte ei ole. Senine rasedus kulgenud normaalselt, loote anatoomia uuring oli korras.
Nädalavahetusel juhtus õnnetus, mis mind häirima on jäänud ja kirjandusest ei leia rohkem andmeid.
Olime peredega väljasõidul ja ööbisime puuküttega majas (minu rasedus oli siis 22 + 7). Kütmise ajal tegi üks tuttav ahju lahti ilma siibrit avamata (kuni ta puid juurde viskas) ning selle ajaga tuli ruumi üsna palju kuuma suitsu. Kuna tegelesin ka lastega, siis sain ruumist välja alles u. 1,5 - 2 minuti pärast ning läksin kiiresti värsket õhku hingama. Olin ca 20 minutit värske õhu käes, kuid mul ei olnud halb olla (kui kerge vingumürgistuse sümptomid on pearinglus, iiveldus, silmade kipitus, õhupuudus jne, siis need mul puudusid). Värske õhu käes olles tundsin ka loote liigutusi.
Olukord ei olnud nii kriitiline, et kutsuda kiirabi (toad tuulutati ära ja ka lastel ei olnud probleeme). Enda pärast helistasin igaks juhuks 16662 infotelefonile, et uurida vingumürgistuse kohta, kuid sealt öeldi, et üldjuhul lühiajaline viibimine vingugaasi ja suitsu käes tervisekahjustust ei põhjusta.
Jäin täna lugema paari vingumürgituse artiklit ja just rasedate osas ehmatas see mind ära - see pidi olema lootele väga ohtlik, vingugaas on loote veres kauem kui ema veres jne.
- Kas enam tagantjärele on võimalik hinnata selle juhtumi mõju lootele? Olen iga päev peale juhtumit tundnud loote liigutusi, tema aktiivsus on siiski päeviti erinev;
- Kas võimalik lühiajaline hapnikupuudus sellises raseduse staadiumis võib lootele probleeme tekitada?
- Kas ja kelle juurde mul tasub minna kui soovin täiendavat UH uuringut enda südame rahustuseks peale seda juhtumit ning kas tasub minna pigem kohe või jälgida veel tema kasvamist? Ilma tõsise probleemita ma valvearsti vastuvõtule ei läheks, kuid oleksin nõus seda eraarsti juures tegema.

Sellised õnnetused kahjuks panevad raseduse ajal muretsema.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Mure on mõistetav, kuid olen nõus vastusega: "16662 infotelefon, et uurida vingumürgistuse kohta, kuid sealt öeldi, et üldjuhul lühiajaline viibimine vingugaasi ja suitsu käes tervisekahjustust ei põhjusta."
Olete õigesti tegutsenud, viibinud värske õhu käes, jälginud loote liigutusi jm.
Ka mina soovitan pöörduda Tallinnas dr Marek Šois eravastuvõtule http://www.ultraheli.ee/
Tartus dr Fred Kirss või dr Andrei Sõritsa eravastuvõtule.
Teavitage rasedust jälgivat ämmaemandat, loote südame KTG-st oleks abi.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid