ovulatsioon ja basaaltemperatuur 21.08.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Mõõdan juba viiendat kuud basaaltemperatuuri kuid pole siiani päris täpselt aru saanud?! Umbes 10-12 ndal tsükli päeval on järsk langus (u 36.5-ni) ja järgmisel päeval tõuseb u kahe pügala võrra. Järgneval 3-4 päeval temp. sujuvalt langeb (kuni 36,6-ni) ning siis tõuseb jälle järsult 1,5-2 pügala võrra......ja edasi tüürib temp. kuni 37.2-ni. Kuna tsükli pikkus on 30-33 päeva, siis eeldaksin, et ovulatsioon toimub teisel tõusul (siis on u tsükli 16-17 päev). Kas olen õieti aru saanud ja kui ov toimub teisel tõusul, siis mida see esimene tõus näitab?

Olen veel poole kõrvaga kuulnud - munarakk ei ovuleeru! Mida see õieti tähendab, mis põhjusel ta ei ovuleeru? Ja kui ta ei ovuleeru, siis tõenäoliselt ei toimu ju ovutastiooni? Aga kuidas siis jääb päevadega (kas jäävad tulemata) ning kuidas reageerib bas.temp. sellele?

Tänan

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Kui teie tsükkel on 30- 33 päeva, siis arvestage sellest tagasi 14 päeva, saategi teada oletatava ovulatsiooni päeva. Temperatuuri tõus peab püsima vähemalt 11 päeva ja olema norm suurusest 3-4 pügalat. Kui teil vahepeal tõuseb ja vahepeal lange,siis kahtlus on teise faasi puudulikkusele. Ei ole enam mõttekas mõõta temperatuuri, vaid teha hormoonuuringud ja toimima vastavalt sellele.