Hingamis raskus 22.01.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minul tekkis hingamisega eelmisest nädalast suured raskused ega tea millise arsti poole pöörduda. Oli kehalise tund ning mängisime võrkpalli. Iseenesest ju rahulik mäng kuid kui servisin siis tekkis rinnus valu ja oli väga raske hingata. Ma astusin mängust välja ja istusin veidike kuid siis värisesin üle kogu keha. Arvasin et see lihtsalt ühekordne ning läheb üle aga trennis mängisin veel ning igakord tekkis hingamisraskusi. Nagu paanikahoog oleks olnud. Tean et kuna see pole olnud pikka aega siis pole veel midagi eeldada aga ma olen väga sportlik kuid varem on kõik korras olnud. Mängin kõiki pallimänge ning võrkpall neist kõige rahulikum.

Vastust lootma jäädes☺

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sport ja treening on alati kiiduväärt.
Puhka korralikult, piisav uni, siis sisepingeid ei teki - hingerahu tagab ka lihastegevusest rõõmu tundmise.
Tee minu Palve esimest sammu - aitab sisepingeid kõrvaldada, rahustab kogu organismi.
Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole - meeldiva mõnuga.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”. Hingamine vaba, keha ise juhib hingamist.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu. Aga 3..5 korda korraga ja siis paus. Ja kõike kokku umbes 15 korda (s,o, 3x5=15) .
Kõik saab korda.
Jüri O.-M. Ennet