Raskusi magama jäämisega 28.07.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist !

Olen mures oma 27-aastase elukaaslase pärast, kellel on raskusi magama jäämisega. Nii mõnigi õhtu rapsib ta voodis ja magama jääb alles mitme tunni pärast. Seetõttu magab ta vähe tunde ja on kurnatud. Nii pidi olema lapsest saati. Väiksena oli ta olnud öösiti üleval ja päeval väsimusest uinunud. Kelle juurde peaksime pöörduma ning mida ette võtma? Ajal, mil ta teeb füüsilist ( jõusaal ) trenni, on magama jäämine veidikene parem, kuid siiski kulub selleks voodis rapsides tunde.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Insomniale on iseloomulik une kestvuse ja sügavuse häire pikema perioodi vältel. Isikute unevadadus on ülimalt isikupärane, oluline on enesetunne - ei ole/olen välja puhanud, reipuse tunne.
Insomniahaige: uinumisraskused, katkendlik uni ja liigvarajane ärkamine. Ilmneb tavaliselt stressi perioodil. On sagedasem naistel, vanuritel, psühholoogiliste- ja sotsiaalsete probleemide perioodil.
Kindlaks diagnoosiks mitteorgaanilise insomnia puhul on vajalikud järgmised tingimused:
(a) kaebused unehäirete üle, mis väljenduvad kas uinumisraskustes, katkendlikus unes või une halvas kvaliteedis;
(b) unehäired ilmnevad vähemalt kolm korda nädalas vähemalt ühe kuu jooksul;
(c) isik on unepuudusest häiritud ning ülemääraselt mures unetuse päevaste ja öiste tagajärgede pärast;
(d) une ebarahuldav kvantiteet ja/või kvaliteet kas põhjustab märgatava distressi või häirib isiku sotsiaalset ja professionaalset tegevust.
Unehäireid on mitmeid, diagnoosi ja ravi osas annab abi psühhiaater.
Lühiperioodil uinutid ja AD-d või siis uinutava toimega AD. Organismi tugevdamine ehk õigemini: töö- ja puhkerežiimi korigeerimine. Lõõgastumisvõtete omandamine (Psühhoregulatsioon). Põhjuste leidmine ja nende kõrvaldamine. vt. rmt-st "Väljavalitu" Tervisemaja 5. korrus, siis Tervisemaja tervikuna.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet