Raskus magama jäämisega 11.01.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Mure järgmine. Sel suvel kolisin ja uues korteris halvenes une kvaliteet, uni on rahutu, pinnapealne, raskusi on magama jäämisega. Õhtuti olen küll unine ja voodis olles haigutan, aga kui heidan pikali, kustutan tuled, siis muutun ärevaks, süda klopib ja tekib pingeseisund, visklen küljelt küljele ja nii võib mööduda mitu tundi. Olen pannud akna ette pimedamad kardinad, plaanis on vahetada selle kuu jooksul ka voodit ja akna ette muretseda täiesti pimendav ruloo. Proovin ka lõõgastavaid ja rahulikku und soodustavaid teesid, kuid erilist toimet ei märka, proovisin ka Bromazepami 3 mg, kuid erilist rahustavat toimet ei oma needki tabletid. Päris rahusteid võtta ei tahaks ja Imovanet samuti mitte, kardan järgmisel päeval veelgi uimasem olla. Tean, et enne magamajäämist peaksin lõõgastuma ja mõtlema meeldivatest asjadest, kuid ikka mõtlen pigem järgmise päeva toimetustest ja sama päeva sündmustest ja siis tulebki ärevus, mis on teinekord nii ängistav, et süda muutub raskeks ja kipub kergelt valutama. Tahaksin oma mõtete üle kontrolli omada ja keskenduda enne magamajäämist ainult meeldivatele asjadele, näiteks kujutluspiltidele, kuidas kõnnin mööda mereranda, aga ma miskipärast ei suuda seda. Kas peaksin äkki proovima uneeleset veiniteraapiat, aga sellestki kardan sõltuvusse jääda. Oma elus mul erilisi suuri probleeme hetkel olla ei tohiks, suhtlusringkond välja kujunenud ja kõik on head sõbrad, töö on stabiilne, eraelu korras ja suhe kestev, ainult et partneriga ma ei ela koos ja kuna tal on praegu sess, siis näen teda harva, samas ma ei kahtlusta teda ilmaski ebausaldusväärsuses või milleski muus taolises. Ta on üldse kõige usaldusväärsem inimene mu elus, aga okei, see selleks. Tavaliselt mulle omaette olla meeldib, ma ei vaja teisi inimesi kogu aeg enda kõrvale, et nad mu aega täidaksid, aga ma ei oska endaga just õhtuti toime tulla, kui peas tiirlevad mingid kummalised mõtted, mis võtavad mu üle võimust ja hoiavad hommikuni ärkvel. Ma ei arva, et toas mööbli paigutus või muu taoline asi mõjutaks mu une kvaliteeti, usun, et põhjus on minus endas ja ma tahaksin lõpuks midagi ette võtta. Kahtlustan, et tegemist on mingit sorti ärevushäirega. Näiteks, kui enne magamajäämist näen telekast midagi, mis mulle hinge läheb, siis võingi sellest mõelda hommikuni ja elan nähtule kaasa ja tunnen hirmu, et kas ka minuga võib äkki midagi taolist juhtuda. Samas on järgmisel päeval enda pärast hästi piinlik, et nii ööd raiskasin. Tajun, kui kurnav see kõik mulle on, ja eriti mu südamele. Õhtuti õhutan tuba ja hingan värsket õhku jne, aga ma pole rahvameditsiini tarkustest abi leidnud. Kodu peaks olema maailma turvaliseim ja kindlaim paik, aga teinekord lihtsalt tuleb hirm ja äng, millele ma ei oska seletust leida.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Iga tera und soodustavasse varasalve tuleb kasuks. Iga tera!
Soe dušš ja minu Palve-Meditatsioon - väga aeglaselt ja rahustavalt.
Uku Masing luges muinasjutte ja oli selles valdkonnas maailmakuulus teadjamees. Temale sobisid muinasjutud, sobivad ka meile. Või mõni muu teada-tuntud biblioteraapiliselt mõjuv raamat.
Mina sirvin uneeelselt Mikro- ja/või Makromaailma puudutavaid raamatuid ja nende mõõtmete-seoste kõrval on igapäevaelu lainetus-kvandid siis juba täiesti uues emotsionaalses kuues.
Suuresti aitavad mind ka näitemängumeeste ja -naiste elulood ja lavaline ettevalmistus, tüki proovid enne etendust - õpetab eluteatri tarbeks ja vägagi hästi. Suur hulk unehäire kõrvaldamise-vältimise soovitusi on minu Tervisemaja 5. korrusel (vt. "Väljavalitu" ptk. 10. ja 10.1.,lk. 181-194).
Head lugemist, mõtlemist, harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet