Mida reha 19.10.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Tunnen juba mitmendat nädalat järjest suurt kurbust ja viha enda vastu. Pidev väsimus ja jõuetus tekitab tahtmise päevad läbi ainult magada. Kõige väiksemad tegevused nt nagu riidesse panek või isegi kõndimine võtab kogu mu jõu, paneb südame kiiremini lööma ja hingeldama.
Tunnen ennast üksikuna, väärtusetuna, nagu poleks minust kellegile kasu kui ma elus olen. Ma ei suuda oma negatiivseid mõtteid üldse kontrollida. Hakkan nutma ilma põhjuseta ja ärritun kergesti isegi kõige väiksemate ebaõnnestumiste üle.
Olen hakanud uuesti ennast tahtlikult vigastama. Terava esemega nt klaasikilluga käele mitmeid sisselõikeid teinud. Kui alustan siis enam pidama ei saa. Sama on ka söömisega. Aga alati peale söömist tunnen suuri süümepiinu ja paha on olla.
Olen proovinud peale söömist kohe oksendada, aga see ei mõju. Selle asemel lihtsalt olen ilma söömata. Näljutan ennast. Ja mind isegi teeb rõõmsaks see kui näen peeglist, et muutun kõhnemaks. See innustab mind mitte sööma.
Eelmise aasta lõpu poole lõppes mul pikemaajaline suhe. Kõik oli okei suhtes, aga tema töökoha pärast oli meil palju tülisid. Ta oskas osavalt mu tundeid ja emotsioone ära kasutada. Oskas minus vahemaa pärast tekitada suuri süümepiinu.
Pärast lahkuminekut otsisin pidevalt talle asendajat. Kedagi kes võtaks selle kurbuse ära. See lõppes sellega, et oma naiivsuse tõttu kasutati mind seksuaalselt ära. Hiljem kui see isik mind ignoreerima hakkas, taipasin milles asi. Aga siis oli liiga hilja midagi ette võtta. Kõik oli ju toimunud vabatahtlikult. Ma ei ole seda siiani suutnud endale andestada.
Ma ei tea mida endaga peale hakata. Mis minuga toimub?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Depressioon on üks murejõgi oma kurbuse, jõuetuse, uneuimasuse ja söömishäirega ja
2) teine on minapildi-enda ebakindlus suhte katkmise taganutmise, üksik rändaja-elust väljaheidetu tundeaga, lohutaja otsimisega, enda vigastamisega, et keegi siis suuresti kaastunnet kaasa nutaks, viha teiste ja enda vastu, et asjad nii on läinud jne.
3) Depressiooni suhtes on psühhiaatri juures käimisest abi - antakse vajalikku AD ja harjutusi saad eelnevatest soovitustest vaadata ning teha. Terveks ei tee arst ja ei tee tabletikene, terveks teeb inimeselaps ennast ainult ise, ise tegutsedes!
Isukuse kujundamine, suhtlemise ja suhte küsimus vajab ka endaga tegelemist.
4) Mina-pildi kujundamine hakkab kehalise tervise parendamisest - Terves kehas terve psüühika ja elurõõm, suhtlemisvõimekus.
Mina kujunemine eeldab reaalsete Eesmärkide seadmist ja siis selles suunas liikumist. Iga inimene on mingis valdkonnas andekas - ka Sina - ja seda suunda siis arvesse võttagi.
5) Lähisuhte asjad käivadki paljudel juhtudel üle kändude ja sina oled oma õppetükid juba saanud - tuleviku suunal oled nüüd ettenägelikum ja mitte lihtsameelne.
6) Söök-oksendamine - unusta ära. Loomariigis ei ole seda aastamiljoneid olnud ja inimloomale (seda me ju oleme) see ka ei sobi: alaneb töövõime, enesekindlus jne. - aeglane enesekahjustamine. Õige söömine on selleks, et oma eesmärkide suunal energia ja rõõmuga edasi liikuda. Suhtlemisel meeldib ka inimestele sportlik, elurõõmus, töö-/õpivõimeline inime, inimene kes teab oma sihte ja soove ja võitleb (nagu sportlane spordivõistlusel) selle nimel, lähedaste ja oma rahva heaolu nimel.
7) Sa oled vajalik, vajalik rõõmsameelsena, kehaliselt-hingeliselt tervena.
"Me vajame uueks eesmärgiks ka uut vahendit, nimelt uut tervist...mida pidevalt juurde võidetakse ja juurde võitma peab, " kirjutab Friedrich Nietzsche. Olen temaga 101% nõus.
Ole ka Sina ja tegutse!
Jüri O.-M. Ennet