Lapse surm 26.03.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Sünnitasin enneaegse lapse (29. nädalal) ja ta oli terve 21 päeva. 22. päeval ta tundis end halvasti ja vähem kui 24 h teda enam ei olnud. Olime mehega haiglas, kui poja kätele anti ja öeldi, et teha pole enam midagi. Sellest on möödas 4 kuud. Saan inimestega suhelda, kuid olen järgmisel päeval läbi ja vajan puhkust. Ei oska midagi enam ette võtta, et ennast paremini tunda. Hakkasin käima basseinis, tegelen võimalikult paljude asjadega, et hoida end tegevuses, kuid tundub, et sellest pole kasu. Satun 25. kuupäeval ja selle lähenedes mingisse vatti ja ei oska välja tulla.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Väikelapse surmaga kaasnev lein on sõnulseletamatu ja vajab vaibumiseks aega. Mõttesse jääb ta terveks eluks. Süüdistamisemõtted on ka alul esile kerkimas, aga süüdlaste otsimisest ei ole kasu, isegi nende olemasolu korral.
Olen seda leina leinanud.

Võib arvata et raseduseperioodi ja väikelapse-lapseea terviseabi ka edasi areneb ja sellest tulenev edaspidi positiivselt laste sünnile ja kasvatamisele kaasa aitab.

Kui on uneprobleemid, siis und toetada kas rahustava teega või kerge uinutiga - lühiaegselt.
Mõõduks kehaline aktiivsus koos igapäevatöödega on ka õige leevendaja.

Kui arstid lubavad ja terviseprobleeme ei ole, siis mõelda ja võtta sihikule ettevalmistused (tervise tugevdamine jms) uue lapse saamiseks.
Elu läheb edasi ja leinamisega me ei tohi elust maha jääda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet