Kergesti ehmumine, uneprobleem, vägivaldsus 01.06.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere dr Ennet!Olen 19-aastane ja tunnen muret oma vaimse tervise pärast. Minu peres on olnud alati tülisid ja karjumist, ka vägivalda nii ema kui isa poolt. Kui olin väike, siis ema ei karistanud mind traditsiooniliselt vitsaga, vaid lahmis hetkeemotsiooni ajendil kõrvakiile, vahel hirmutas kööginoaga vms. Ütleme nii, et minu hirmutamine tuli tal hästi välja. See on minusse jälje jätnud. Kipun ehmuma väga kergelt. Mõnikord võib ootamatu hääl või kolin mind täiesti endast välja ajada. Sellisel juhul tunnen tavaliselt peas pinget, sellist tunnet nagu pea oleks suurte tangide vahel ja pitsitaks. Öösiti ei ole ma korralikult maganud juba paar aastat, uni on pinnapealne ja näen und koguaeg. Õhtuti enne magama minekut jätan toas tule põlema, sest alateadlik hirm on, et pimedas keegi tuleb ja ründab une pealt. Olen tihti närviline ja selline tunne on, nagu oleksin reaalsusest eemal, elan omas maailmas. Iga päev võtan 4 palderjani tabletti, 2 magneesium+b6 tabletti ja joon 1 liitri mineraalvett - on abiks küll. Aga samas tunnen, et vajaksin veel mingisugust abi, sest kipun ise ka liiga kergelt vägivaldseks muutuma. Ma ei taha olla vägivaldne, aga kui närvi lähen siis ma tavaliselt võtan mõne eseme ja viskan teist inimest sellega, siis jõuab mulle kohale mis ma tegin ja selle peale plahvatan nutma tavaliselt. Tahaksin nii väga tulevikus hea ema olla oma lastele aga kardan, et minust saab samasugune inimene nagu minu ema on! Kas "hullumajja" minek võiks mu närve kosutada või mingisugune psühhoteraapia vorm? Palun soovitage mulle midagi. Ma ei taha jäädagi selliseks nagu ma praegu olen.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minu Palve-Meditatsioon - rahulikult, vahepeal rahuneda, siis jälle ringutus-siturus ja painutus-lõõgastus. Alt ülesse nö rullides. Mõnuga. Eelkõige esimene harjutus.
Jalutuskäigud. Päevik nagu sportlastel, et mitte vigu liigselt korrata. Kui paranemise tempo jääb aeglaseks, siis psühhiaatri jutlul käia, vajadusel saab mõnd arstirohtu abiks.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet