Enam ei tunne ennast ära. 02.03.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuidas saada jagu enda sees olevast suurest üksindusest sel 10 päeval, kui kallis mees kaugel tööl ja mina pean toime tulema siin üksi kahe pojaga, kooliga ja tööga. Kui ma kodus ei ole, siis nagu on kõik ok, aga koju tulles või vabal päeval tunnen ennast nii üksikuna ja raske on, ajab nutma. Langesin väga raskesse depressiooni, ma ainult nutsin, tahtsin magada , inimesed olid kõik mulle vastikud, lõpuks tekkis hirm juba kodus olles, läksin arstile ja arst kirjutas mulle Espritali 30 mg. Võtan 15 igal õhtul, olen terve kuu nüüd seda tarbinud ja enesetunne on palju paranenud, käin lastega palju ujumas, trennis, koolis, tööl, aga ikka hiilib kodus olles see vastik valu nagu tühjus südamesse. Öelge, kas abi oleks sellest, kui paluda arstil suunata mind psühholoogile. Kui mees on kodus, on mul nii hea olla, tunnen, et ma pole ainus, kes vastutab kõige ja kõigi eest. Samuti saan aru ka sellest, et siia hetkel tagasi tulla on võimatu, sest sealne teenistus on kasulikum kui hetkel siin. Mehega olen rääkinud ja ta teab mu olukorrast, teab, et tarvitan ad. Kuid ta räägib ka sama, et hetkel pean veel kannatama, kui siin läheb paremaks elu, siis tuleb tagasi. Täna näiteks on nii raske, kuna ise olen natuke haiglane ja laps öösel oksendas, siis ajab kohe nutma, homme vaja kooli minna, aga kes tuleb siia metsa last vaatama? Keegi, kõik on kaugel, kõigil on oma töö. Arst arvas, et tabletti tuleks tõsta 30mg peale, et siis saabub õige toime depressiooni raviks, aga samas kardan, et see ravim tekitab veel surema unisuse mulle, nagu enne, kui olin nagu oma mullis. Mis arvata Teie minu loost, mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) AD-d veidi veel võtta, annust siis tasapisi vähendada.
2) Psühhoregulatsioon (alusta minu Palve-Meditatsiooni harjutusest) ja kehalised harjutused, siis organism ise toodab vajalikke AD komponenete ja rohtu apteegist vaja ei ole.
3) Uus hoiak e suhtumine praegusesse olukorda vajab muutmist (hiljem vaja ka olukorda muuta!). Lapsed ja abikaasa ju on, paljudel ei ole. On, siis suhelda: lastega reaalselt ja abikaasaga virtuaalselt, ka mõtteis.
4) Vastutuse osas saab ju abikaasaga nõu pidada (reaalselt või siis mõttes küsida ja ise vastata!).
5) Korralik puhkus taastab jõu, ka vaimse ja emotsionaalse energia.
6) Tööasjad ka korras hoida - töötuid on "vaba"riigis niigi üleliia palju tekitatud, ravikindlustuseta samuti: seega - haige ei tohi olla. (Riigi tegemata tööd ning asendustegevused lihtinimest ei lohuta - töösfäär ning sotsiaalne riigitasand vajab reaalset korrastamist. Aga see on riigiisandate ja -emandate pärusmaa).
7) Suhtlemine lähisugulaste ja hõimlastega - kokkuhoiutunne aitab.
8) Kui psühholoogi jutul aega käia on ja süda ihkab, siis loomulikult. Kui aega napib, siis sirvida minu varasemaid soovitusi, lehitseda raamatut "Väljavalitu".
Esivanemad tulid palju keerulisematest olukordadest välja, tuleme ka meie. Järgmine aasta suured valimised, loodetavasti siis palju lubatakse ja sellest paljust midagi ka lihtrahva huvides täidetakse.
Tegutsemist ja tegutsemisrõõmu,
Jüri O.-M. Ennet
Parimate soovidega,