depressioon (loodetavasti ei midagi hullemat) 10.11.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Tunnen ennast pidevas ärevuses juba üle aasta. Olen teinud teste nii netis kui sattunud ka psühholoogi juurde ja alati saanud vastuse, et miskit on VEIDI korrast ära. Olen seda justkui endale teadvustanud, aga selget sõnumit, mida edasi teha ei ole mu ette sattunud. Olen mõelnud, et ilmselt peaksin psühholoogi/psühhiaatri poole pöörduma, aga olen seda alati edasi lükanud. Töö ja kodu- kodu ja töö on tähtsamad olnud.
Nüüd enam ei jaksa.
Ma tahan lahti saada käte värinast ja peavalust ja sellest, et ma ei tunne enam ennast ja vahest keerab kõhus ja pidevalt on väike tervisehäire ja magama ei jää või ärkan öösiti ülesse ja ma ei oska oma vaba ajaga miskit pihta hakata ja ma ei taha halada...
Ja nüüd väsisin ära selle olukorra kirjaldamisest.
Täna oli äng nii suur ja aega seda tunnet tunnetada. Arvasin, et on viimne aeg otsida abi. Leidisn teie lehe ja lugesin murelike muresid ja teie vastuseid. Tegin veel burnouti testi- vastasin kahele küsimusele Ei.
Segadus on suur ja abitus veel suurem.
Jüri, palun ära vasta, et ma otsiksin lähedasi appi. ;-)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevuse ja pingete tekitajaid palju. Kõik, mis keskkonnaga kohanemisel-adapteerumisel takistuseks,
võivad: a) kas meid karastada ning tugevdada, b) või siis mingeid häireid esile kutsuda. Muuta tuleb seda, mida muuta saame, et paremini kohaneda. Muuta tuleb: a) keskkonnatingimusi või siis olusid, b) ennast tugevdada, c) muuta suhtumist asjadesse. Õige on mõjutada seda kolmainsust.
Jaksamise küsimuses on oluline ka õige puhkus, julgus puhata. Vaja on vältida nn pühapäevaneuroosi (nädalavahetus väsitab rohkem kui igapäevane töö).
Esivanemate tarkus - ÄRA KAHJUSTA, idamaade tarkus - Ahimsa on meil paraku praegusel ajaetapil rohkem väljapoole suunatud. Alustada aga tuleb endast. Samas segaduses oleme ka eetilise soovitusega: austa ligimest nagu iseennast! Aga me ju ei austa ennast, ei hooli endast, ei hinda ennast.
Austa ennast nagu Taarat (oma maailmavaatelist Absoluuti), siis hakkab laabuma ka muu.
Ka pihtimisest suur abi.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet