naeruteraapia 11.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

mida arvab härra doktor naeruteraapiast?
kas see võiks aidata psüühikahäirete, eriti depressiooni puhul?
ise olen tähele pannud, et kui olen ~5-10 min nalju lugenud ja kõvasti naernud, siis see on emotsionaalselt väga positiivne, isegi väsitav...
pärast seda pole peas küll kohta muremõtetel. kuigi jah, terve päev läbi ei saa ka anekdoote lugeda ja naerdes ringi käia...
ise olen piiritu naljade lugemise ja tegemise fänn. aga probleem ongi selles, et päev läbi seda teha ei saa ja tundide möödudes kipub väike masendus ja eluväsimus tagasi tulema.
kui vastus on jah, siis sel juhul kuhu võiks selles osas pöörduda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Naljaga saab mitu korda "kaifi": lugedes ja siis teistele seda edasi rääkides. Toimib hästi. Naljade puhul toimib nii intellektuaalne "hundiratas" kui ka diafragma (vahelihase) vibratsioon. Sport aktiveerib vahelihase mehhanisme, jooga kõhulistega mängud - naulid - arvestavad sellega.
Naljad aitavad ka korrigeerida meie suhtumisi, hoiakuid, s.o. igapäevaelu "jaburdaasid" saab ja tuleb võtta olmenaljana.
Naljad aitavad ka "turgutada" loovust, s.o. õpetab nägema uusi seoseid, teistsugust aktsentueeritust.
Naer tühjendab meid pingest, murest sama edukalt nagu hiired riigi viljasalve.
Naerata ja maailma naerab sinuga, nuta ja sa itked üksi!
Naer on vaimse tervise indikaator ja psüühika "vitamiin".
Kõht sisse ja Mona-Kalevi või Mona-Linda naeratus näkku!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet