Autism? Hiliskõneleja? Miks mu 2a 2k laps ei räägi? 15.02.24 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mure oma 2a 2k lapse pärast , miks ta veel ei räägi?
2a1k pikkus 97cm ja kaal 13kg , viimase aastaga kasvanud 14.5cm
(Sünd 51cm 3550g 14.12.21)
Esineb toiduallergija - lehmapiima allergia nii dermatiidi kui seedeprobleemina, samuti kõik magusad, magustatud jms tekitavad dermatiiti.
Sündides 3p läbis uuringud (lisan uuringu kirjelduse ja tulemused failina.)
Kas minult leitud juhuslikult CMV IgM pos.(36 + raseduanädalal) Võib mõjutada lapse arengut ja ta ei hakkagi rääkima nagu tema eakaaaslased?
Mõned sõnad tal siiski on , mõned sõnad ,mis olid suvel on kaduma läinud kuid mõni on taas uuesti kasutusele tulnud.
Panen siia ka sõnad mida kasutab oma kõnes ,mis esmalt meelde tulevad.
2a ~2k
1) Emme , 2) Iss (kui tahab midagi siis issi ) = issi, 3)Õde, 4) Ust - must, 5) Õttis - võttis, 6) Anna , 7) elšk vms - sipsik, 8)Õnn - õnn = auto hääl, 9)Tuut tuut - auto signaal.,10)Jah ,11)Muah - kui musi teeb ,12)Töl - tööl, 13)Ühhi - tühi , 14) Atuu - Matu,15) Uhtus - juhtus
Emme anna
Anna õde
Atu töl - Matu tööl
16) Aissu - kaissu.
Issiiii aissuu - issi kaissu
17)Aitäh, 18) Õtii - võti , 19) mäjuu = mjäuu - kiisu hääl, 20) õuff = kuum , 21) õkus?, ukus? - kukkus , 22) mkm = ei ,23 ) uhi uht - tühi kõht , 24) õuu - õudne ( nt telekas midagi koledat), 25) ap(i)ss - pissile
Vahepeal ka ilusti pissi(le)26) ükist - küpsist 27) ük - üks ( nt üks asi )
Emme õtta/võta - emme võta
[Harva kasutab sõnu...
1) ledsin - leidsin 2) ato või äte - auto .Vahepeal ka selgelt auto 3) eed ööd - head ööd 4) uttu - tuttu 5) seda
Samas kui ta ,midagi ei tea või ei taha öelda siis ütleb emme-issi ...et emme issi teab.
Laps käib lasteaias sept 2023, aga tihti haige köha , nohu ( on ka astmakalle)
Sõnu järgi ei ütle , koos vaatame raamatuid , kleebime kleepse, ehitame lego torne , räägime numbritest , värvidest loomadest aga järgi ei ütle.
Ütleb sõna mingi hetk ja jääb kasutama.
Mingi aeg tippas rohkem varvastel (periood algas kui minu keskmine laps 9a pidi tervise probleemi pärast käima varvastel ) tal sai see vist harjumuseks teha järgi ( ei teagi , või on muu põhjus) samas käsklusest ,et kõnni ikka ilusti saab väga hästi aru .
Lasteaias tehti sellst väga suur probleem ja mure.
Samuti saab ka kõikidest teistest käsklustest aru ja teab, mis on kelle pereliikme omad.
Pilkkontakti hoiab , suhtleme palju silma vaadates.
Pereliikmeid temaga koos on 5. Emme, issi ja 2 vanemat õde.
Tema õed on eelmisest kooselust 1 laps rääkis 1a 10k 5a tasemel ja 2 laps 1a 9k moodustas 2-3sõnalisi lauseid sõnavaras oli ca 20 sõna.

Tema isa poolses suguvõsas emapoolselt on hiliskõnelejad kus lapsed on hakkanud rääkima 2.5-3a vahel.
Samuti ka tema isa õe lapsed 4tk on kõik hakkanud sõnu ütlema 2+ A.
Laps on väga seltskondlik, läheb ka võõraste lastega tegutsema või uurima ,mis teevad.
Pole kunagi kedagi võõrastanud.
Lasteaias tegutseb teistega koos
Kas kõne hilistumine on pärilikkus või on tegu autismi või muu tervise probleemiga?
Lasteneuroloogile on saatekiri aga ta nüüd haigestus ja ootame paranemist , uut aega kuna minna.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Pigem on see päriliku eelsoodumusega kõne viibimine. Ei näe alarmsümptome- laps on seltskondlik, suhtlev, see välistab autismi. Lapse sõnavara täieneb, laps õpib uusi oskuseid.Mitte vastupidi.
Saan soovitada lapse aktiivset kaasamist, anda tähelepanu ja iseseisvust, viibimine laste kollektiivis. Muidugi tuleb lasteneuroloogi jt spetside hinnag kasuks.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi