Jalas tekivad verevalumid ja ka valus on 13.08.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Kas see ohtlik ei ole kui midagi ei tehta?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Ega ei ole olnud sääre traumat, kasvõi suurt füüsilist koormust. Varasemad tervisemured ? Kas säär, verevalumid on kuumemad katsudes? Kui nii, siis meenutab see pindmiste veenide põletikku.
Raviks soovitan valdavalt lamada, jalg kõrgemal, kui see pole võimalik, siis kanda survepõlvikuid või laia elastiksidet, valu leevenduseks ibuprofeeni või paratsetamooli. Paikse ravina on Eestis kombeks määrata hepariinsalvi, nt tuntud Lioton 1000. Abi võib olla nii soojast niiskest mähisest ( nt sooja veega niisutatud froteerätt ümber sääre) või hoopis jaheda veega niisutatud räti või külmageeli koti kasutamisest. Arst võib teha ultraheliuuringu, täpsustada süvaveenide seisundit, määrata vereproovist D dimeere. Kui seisund on väga äge, siis kaaluksin ka süstitava madalmolekulaarse hepariini süstetest või suukaudse verdvedeldava ravi, varfariin või NOAC preparaatide määramist. Paranemine võtab aega 1-3 nädalat.
Aga kindlasti on perearsti puhkuse ajal keegi asendav perearst ? Ja kui vaevus süveneb, ei saa soovitada muud, kui EMO külastust, eelnimetatud uuringud on seal üsna igapäevased.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi