Erievad hädad 08.02.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Nagu mu kadunud ämm ikka ütles, ole nii terve kui tahes neljakümmneselt tulevad hädad ikka.Juba 14 a. tagasi käisin kaela-õla valuga arsti juures ja öeldi ,et on ogad kaelalülidel.Olen tubli igahommikune võimleja kuid nüüdseks teevad liigutamisel valu kõik liigesed,eriti õla - ja puusaliigesed.Kui on olnud päeval rohkem liikumist või näiteks õhtul mõned tantsud siis puusad täitsa valutavad tunde enne kui magama saab jääda.Samuti jäävad valusaks- väsivad isegi lõualiigesed kui närimiskummi närida.Paistetust ei ole. Hommikuti lähed trepist nagu vanainimene,enne kui liikuma saab,lihased on sellised pinges ja õhtuks lähevad jalad paiste.Kas see on tõesti selles vanuses normaalne?Samuti olen hädas nimme valudega.Eriti istudes(ei ole istuv töö) Paar viimast aastat olen olnud hädas ka solkmetega,mis väljendub selles,et kui istud on suurema wc häda ,tõused püsti kaob ära.Nimme valude koha pealt veel niipalju,et kui on naiste asjad siis neid nagu pole.
Teine mure on ,et parem kõrv on imelik juba aasta aega.Aeg ajalt kuskilt katsudes lööb sisse terav valu ,siis otsid katsud ei midagi.Mõnikord valutab ,ei ole tappev valu,pea nädal siis kaob ära ja niimoodi kaootilised valu hood ,kord kuus,kord nädalas.Nüüd on samad kaootilised valu aistingud tekkinud samale poole kõrisõlme -mandlite juurde väljaspool.Liigutades kaela tundub,et see pool on nagu paks või ebamugav ,kuid katsudes ei tunne midagi.Perearst vaatas kurku-ei midagi.Arvas ,et psüholoogiline,kuigi seda ülepingest tüki tunnet kurgus tean ma väga hästi kuid see pole selline .Või on tõesti vormi muutnud?Samas see tüki tunne kurgus pole kunagi nii pikalt olnud,see läks ikka üle kui aja maha võtsin.
Veel on mure silmanägemisega.Peale kolmanda lapse sündi sain lugemisprillid (6a.) tagasi.Kui poole aastaga kukub prill 1,25-lt-2.25-le ja nüüd pool aastat hiljem tunnen taas,et prillid on lahjad.Kas tõesti kukubki nägemine nii kiiresti või jääb ikka mingi hetk seisma?Kas ma saaks seda kuidagi pidurdada?
Et miks ma neid küsimusi oma perearstilt ei küsi? Ma ei julge,ta vaatab nii tüdinenud näoga(ma saan aru,on ju palju tõsisemate haigustega inimesi),et kui ühe asja kohta ära küsid siis rohkem ei julge.See pole ju ka mingi kohvik kuhu jalg üle põlve oma hädasid loetlema jääda :) Läheks kõrva -kurgu hädaga kasvõi eraarsti juurde,jällegi, kuidas sa lähed kui sellised ebamäärased kaebused,Nokk kinni saba lahti.Et teile ei jääks vale mulje siis mainin ,et olen 20 a. jooksul arsti juures käinud ainult ca viiel korral.Lastega muidugi tihedamalt.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Arstide töö sisu on ennekõike aidata inimest vaevuste mõistmisel, nende ravimisel või leevendamisel. Inimkeha vaevused võivad olla tingitud kas konkreetsest haigusest, mida on võimalik näha, katsuda, analüüsiga tõestada jm. See meeldib arstidele kõige enam. Kui kõik uuringud on korras ja vaadeldes ka ei ole midagi näha ( nt tükitunne kõris, kuid vaatlusel on kõri avar ja ei mingit tükki) siis räägitakse talitlushäiretest, teatud vanusest alates ka degeneratsioonist, maakeeles ealistest muutustest. Seda ei ole võimalik arstil kuigivõrd muuta, küll aga pakkuda leevendust. Vahest kõige tähtsam on inimese oma aktiivne eluviis, tervislik toitumine, positiivsus, rahuldust pakkuv töö, hobid, aktiivne puhkus, rekreatsioon ja head lähedussuhted kõigi oma tahkudega. Seda kõike on arstil raske patsiendile süstida või sisse anda. Küll aga soovitada. Õnneks olete noor keskealine. Kuid on leitud, et nii elav ja toimetav vanemaealine elab keskmiselt 7 aastat kauem.
Aga siiski mõned tähelepanekud Teie kirjas. Liigesvaevused võivad olla eaga kaasas käiv paratamatus, kuid mõned asjad vajaks kontrollimist. Ise määraksin patsiendile analüüsid: RF, CRV, CCP, UA, ASO tiiter, SR, Borrelia IgM ja IgG, TSH, FT4, TPO Ag, täisveri, krea, üldkolesterool, D vit tase, ALAT, gly, Fe. Uuringutest koormustest, röntgenogrammid vaevusi põhjustavatest liigestest-lülisambast, luuhõrenemise uuring, ultraheli uuring kõhust, kilpnäärmest. Saame palju infot, kui kõik on korras, siis võiksime rääkida enam funktsionaalsetest vaevustest, kuid oleme seda teinud faktidele tuginevalt ja kaasanud inimese enda. Kirjeldate nägemise halvenemist- siin on palju põhjusied. Kuidas aga on nägemise tervishoiuga. Teler, nutiseadmed, valgustus töökohal, õige lugemisasend hea valgusega, tööhügieen arvutiga. 40 ndates eluaastates võiks julgesti külastada silmaarsti ennetavalt. Eraarstil oleks ehk rohkem aega rääkimiseks eluviisist ja tervisest, elukaarest. Kõigi nende analüüside-uuringute tegemine on erameditsiinis väga kallis, meil on ikkagi ravikindlustus ja seda tuleb kasutada. Ja veel. Iga inimene, ka kõige tervem vajaks regulaaarselt psühholoogi või hingehoidja külastust, julgeks ka seda soovitada.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi