Madal hemoglobiin 04.10.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Mul on liiga madal hemoglobiin.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere,
Esmalt vabandan, et minu vastus tehnilistel põhjustel hilineb.
Meeste hemoglobiinitaseme normi alumine piir on 130g/l. Alla seda loetakse aneemiaks ehk kehvveresuseks. Aneemia põhjuseid on lisaks rauavaegusele teisigi (B12 vitamiini või foolhappe puudusest tingitud aneemia, punavererakkude liigsest lagunemisest tingitud ehk hemolüütiline aneemia, kroonilistest haigustest (näiteks neeruhaigusest) tingitud aneemia). Oma vastuses eeldan, et muud aneemia põhjused on Teie puhul välistatud ja kinnitust on leidnud, et tegu on rauapuudusaneemiaga.
Rauapuudusaneemia puhul on oluline esmalt välja selgitada ja kõrvaldada selle põhjus. Rauapuudusaneemia tekib kõige sagedamini juhtudel, kui organism ei saa toiduga piisavalt rauda (näiteks taimetoituse korral) või esineb liigne rauakadu organismist. Meestel põhjustab liigset rauakadu organismist kõige sagedamini mõni seedetraktihaigus. Seetõttu on obligatoorne, et meestel oleks rauavaegusaneemia puhul tehtud seedetraktiuuringud (esmajoones koloskoopia). Samuti tuleks uurida tsöliaakia suhtes.

Kui rauavaegusaneemia põhjus on välja segitatud ja võimalusel kõrvaldatud, tuleks rauadepoode täitmiseks kasutada rauaasendusravi. Valikmeetodiks on suukaudsed rauapreparaadid. Ravi eesmärk on viia hemoglobiin normi ja täita rauadepoo. Selleks peaks rauaravi kestma veel ca 4 kuud peale hemoglobiini normaliseerumist. Ravi lõppedes oleks vajalik kontrollida nii hemoglobiini kui ka rauadepood (ferritin).

Mis juhtub organismis kui hemoglobiinitase on madal? Suurem osa organismi rauast on seotud hemoglobiiniga. Hemoglobiini abil toimub organismis kudede ja organite varustamine hapnikuga. Aneemia korral on vere transpordiomadused ja seega ka organismi varustamine vajalikus koguses hapnikuga raskendatud. Selleks, et siiski kudede varustatus hapnikuga tagada, peab süda tegema rohkem tööd, tõuseb südame löögisagedus. Rauavaegusaneemia tõttu võite ennast tunda väsinuna, füüsilisel koormusel võib tekkida kergesti hingeldus. Muudest sümptomitest võivad esineda kahvatu ja kuiv nahk, juuste ja küünte haprus, keele kipitus, lõhed suunurkades, peavalud, keskendumisraskus.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Hemoglobiin

Raseduse aeg oli madal hemoglobiin ja võttes super nõgelit see veidi tõusis. Sünnitusel kaotasin natukene rohkem verd kui normaalne aga vereülekannet polnud vaja.
Nüüd 3 kuud peale sünnitust pole ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Rauaravi on pikaaegne, vähemalt 6 kuud, et rauadepood saaks korralikult täis. Vajalik on koostöö arstiga, jälgimine.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Madal hemoglobiin

Tere! Pojal on olnud juba aastaid tagasi madal hemoglobiini tase. Lasi teha vereanalüüsid, seekord olid tulemused sellised. Olen tänulik, kui saate anda seletust tulemuste kohta, mis ei olnud normi piires. ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Hgb 122 on veidi madal, kuid kaugetlki mitte ohtlik. Alkoholi liigtarbimisel kipub normaalne söömine jääma tahaplaanile. Alkoholiprobleemiga tegelemine, siis kõik muu läheb ise korda.

Loe edasi

Madal hemoglobiin, õhupuudus

Tere
Juunikuus tekkis pearinglus, arvasin, et soojade ilmade pärast ja vedeliku puuduse pärast. Kui pearinglus oli kestnud 2 nädalat.m võtsin phendust perearstiga. Tehti vereanalüüs. Pearingluse ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Hemoglobiin 112 on veidi madal, kaugeltki mitte väga madal. Pearinglusel ja õhupuudusel on väga palju põhjuseid, orgaaniliseid haiguseid ja psüühhilisi seisundeid, ärevus-paanikahäireid. Mis ...

Loe edasi

Lümfisõlm

Tere,

mul on juba umbes aasta aega (minu teada) olnud kõrva taga lümfisõlm tunda. Ta on valutu ja umbes 0.8 cm.
Käisin arsti juures, aga ta isegi ei katsunud seda, vaid ütles, et vahel ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere Angela
Oleksin küll veidi mures. Kui asi tundub kahtlane, siis soovitan täpsemaid uuringuid. Üks nendest oleks ka lümfisõlme kirurgiline eemaldamine ja selle uurimine mikroskoobiga. See annab ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: