Madal hemoglobiin 04.10.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Mul on liiga madal hemoglobiin.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere,
Esmalt vabandan, et minu vastus tehnilistel põhjustel hilineb.
Meeste hemoglobiinitaseme normi alumine piir on 130g/l. Alla seda loetakse aneemiaks ehk kehvveresuseks. Aneemia põhjuseid on lisaks rauavaegusele teisigi (B12 vitamiini või foolhappe puudusest tingitud aneemia, punavererakkude liigsest lagunemisest tingitud ehk hemolüütiline aneemia, kroonilistest haigustest (näiteks neeruhaigusest) tingitud aneemia). Oma vastuses eeldan, et muud aneemia põhjused on Teie puhul välistatud ja kinnitust on leidnud, et tegu on rauapuudusaneemiaga.
Rauapuudusaneemia puhul on oluline esmalt välja selgitada ja kõrvaldada selle põhjus. Rauapuudusaneemia tekib kõige sagedamini juhtudel, kui organism ei saa toiduga piisavalt rauda (näiteks taimetoituse korral) või esineb liigne rauakadu organismist. Meestel põhjustab liigset rauakadu organismist kõige sagedamini mõni seedetraktihaigus. Seetõttu on obligatoorne, et meestel oleks rauavaegusaneemia puhul tehtud seedetraktiuuringud (esmajoones koloskoopia). Samuti tuleks uurida tsöliaakia suhtes.

Kui rauavaegusaneemia põhjus on välja segitatud ja võimalusel kõrvaldatud, tuleks rauadepoode täitmiseks kasutada rauaasendusravi. Valikmeetodiks on suukaudsed rauapreparaadid. Ravi eesmärk on viia hemoglobiin normi ja täita rauadepoo. Selleks peaks rauaravi kestma veel ca 4 kuud peale hemoglobiini normaliseerumist. Ravi lõppedes oleks vajalik kontrollida nii hemoglobiini kui ka rauadepood (ferritin).

Mis juhtub organismis kui hemoglobiinitase on madal? Suurem osa organismi rauast on seotud hemoglobiiniga. Hemoglobiini abil toimub organismis kudede ja organite varustamine hapnikuga. Aneemia korral on vere transpordiomadused ja seega ka organismi varustamine vajalikus koguses hapnikuga raskendatud. Selleks, et siiski kudede varustatus hapnikuga tagada, peab süda tegema rohkem tööd, tõuseb südame löögisagedus. Rauavaegusaneemia tõttu võite ennast tunda väsinuna, füüsilisel koormusel võib tekkida kergesti hingeldus. Muudest sümptomitest võivad esineda kahvatu ja kuiv nahk, juuste ja küünte haprus, keele kipitus, lõhed suunurkades, peavalud, keskendumisraskus.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus