alkoholi kahjulikkusest 12.09.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Nimelt selline küsimus.Armastame mehega õhtuti peale tööd tihti veini juua.Kui seda tegevust päevast päeva ja aastast aastasse teha,kas see võib väga tervist kahjustada.Tarbime ainult kuiva kvaliteetveini.Suvel valget,talvel punast.Purju ei joo,ning ainult toidu kõrvale.Kas see on alkoholisõltuvus,kui iga õhtu tahaks veini juua.Palju on palju?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Esitate küsimuse millest võiks kirjutada paksu raamatu.
Jah, vein sisaldab alkoholi ja see on legaalne sõltuvust tekitav aine. See väljendub heaolutundes, mis kaob kui ei saa uut portsu alkoholi. Kui veini kogus on aastaid stabiilne, piirdute toidu kõrvale 50 -100 milliliitriga siis on kõik hästi. Võiks isegi rääkida tervisele soodsast toimest: maonäärmete virgutamine, veresooni kaitsev toime. Jälgima peaks ikka veini tarvitamisel kogust, aega ja põhjuseid.
Mina isiklikult olen sedasorti veinitarvitamise vastane, sest ikka aastate möödudes kipuvad kogused suurenema ja elu sisuks näib kujunevat alkoholi tarbimine. Seda sõltumata sellest kui meeldivaks või ohutuks patsient ise peab sedasorti harjumust. Kuid see on minu arvamus. Päris ühtseid reegleid pole.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi