VEENILAIENDID 22.01.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Minul on nimelt mure enda ema pärast (vanus 49). Nimelt on tal aastaid suured veenilaiendid jalgadel. See on arvatavasti pärilik, sest minu onul on samuti veenilaiendid jalgadel ja tal on neid ka opreeritud. Kuid nüüd siis taas ema juurde. Momendil elab ja töötab ta legaalselt Iirimaal kalatööstuses(seda tööd tegi ta ka eelenvalt eestis), kuid nüüd on ta hakanud kaebama, et jalad kohutavalt sügelevad ja lähevad aeg-ajalt krampi. Käisin tal hiljuti külas ja nägin, et veenilaiendeid on tõesti palju ja nad on küllaltki suured ning ära kratsitud. Ostsin siit talle kaasa sedasama Lioton geeli, siis saialillesalvi ja veel mingit looduslikku salvi. Selge see, et need on ainult leevendava toimega. Minul nüüd küsimus, et mida tähendab see jälgade kratsimine ja krampide tekkimine ja kuhu see lõpuks viia võib, ning mis võiks veel aidata tal kõike seda leevendada? Üks asi veel ta nimelt töötab päev otsa kummikutes, kas ka see võib kuidagi halvasti mõjuda? Ta ise ütleb, et tema ema on eluaeg nende veenilaienditega elanud, et küll tema ka sellega hakkama saab. Võib-olla veel infoks, et tal on probleeme ka kõrge vererõhuga ja suguvõsas on sees ka suhkruhaigus, mis ka temal lõi välja veresuhkru kõrgenemisega, kuid see taandus dieedi tagajärjel.
Jään Teie poolset kommentaari ootama.
Lugupidamisega murelik tütar.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret ja proovin vastata niihästi kui võimalik.
Veenilaiendid on vastik häda millel on tõesti perekondlik eelsoodumus sidekoe nõrkusena. Tõve riskifaktoriks on kestev seisev asend, rasedused ( vähemalt üks on olnud), kõrge vererõhk, venoosse äravoolu takistus säärtest ( kummikud)
Kindlasti vajab täpsustamist veresuhkru ja vererõhu tase. Ma arvan et iiri perearstid on ka vähemalt nii lahked, et võtavad patsiendi Eestist jutule ja teevad need uuringud ära. Kindlasti peaks olema tööandjapoolne arstiabi korraldus.
Mida veel. Soovitan töötada istuvas asendis jalad kehapinnast kõrgemal. Säärikud ei sobi. Abi võib olla ka nn veenisukkadest survetugevusega 12-16 mm/Hg. Kui on tekkind püsiv veenipõletik punetuse ja veenisõlmedena peab kindlasti saama arsti poolt määratud ravi.
Head tervist soovides Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Kapillaarid

Mul on jalgadel ja isegi turjal näha väikesed peened lillakad veresoonekesed (kapillarid). Samuti on säärtel näha ka mõned üksikud laiemad soonekesed (vist veenilaiendid). Igatahes pole nad ilusad ja tahaksin ...

Vastas dr Eero Merilind

Lugupeetud küsija.Soovitan antud küsimusega pöörduda veresoontearsti (vasoloogi) poole.Lugupidamisega,

Eero Merilind

perearst ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: