Probleemid südamega. 29.12.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Olen 50 a. mees. Juba 7-8 aastat on probleemid südamerütmidega. Olen käinud uuringutel ja alles nädal tagasi käisin väga hea arsti vestlusel , kes väitis , et erilist ei ole midagi. Perearst viitab aina kehvale ilmale.
Ometi on iga päev seotud suurte raskustega, kuna süda aina jätab vahele lausa vahepeal korra minutis. Mulle tundub, et siin on tegemist neurootiliste sümtomitega. Ma ei saa olla väga heas meeleolus, liiga hoogne ja aktiivne,
pidev mure on päeva möödasaatmisega, sest enesetunne võib muutuda minutitega lausa talumatult kehvaks. Vaatamata kõigele ma käin korra nädalas ujumas ja hommikuti jooksmas. Olen elanud väga aktiivset ja närvilist elu.
Praegune elu on normaalne ja rahulik aga tervist enam ei ole.
Mingeid ravimeid pole mulle arstide poolt kirjutatud. Täna võtsin DIAZEPEKS-i
Ette tänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Teie tunnete erinevaid vaevusi ja öeldakse et erilist pole midagi. Tundlikel patsientidel tekib tihtipeale hulk küsimusi: mis siis ikkagi viga on, ja kui suur viga peab olema, et see oleks eriline arstide jaoks. Saan ütelda seda, et ka kõige tervemad südamed võivad normi järgi minutis 1-3 lööki vahele jätta. Inimene ise seda ei tunne või vähemalt ei tee sellest välja. Teie vanustel meestel võib selliste vaevuste taga olla seisund nimega andropaus. Ärge kurvastage, see puudutab pea kõiki mehi. Võimalik, et tegemist on ka depressiooni ja kõrgenenud ärevuse-tähelepanuga kehaliste sümptomite osas, võimalik, et ka ärevus-paanikahäirega. Mainisite oma kirjas tugevat rahustit, seda siiski kirjutavad ainult arstid. Soovitan seda ravimit võtta nii vähe kui võimalik, toime on lühiaegne, kuid oht on sõltuvuse tekkeks, millest omakorda rida probleeme. Mida soovitan: usalduslik vestlus hea arstiga, koostöö temaga. Kindlust annab Teile kindlasti koormuselektrokardiograafia. Selle uuringu tulemusel veendute et Teie südamega on kõik korras. See kõik aitab. Tablettravist võib aidata antidepressantide kasutamine pikema aja jooksul. Samas peate jätkama aktiivset ja täisväärtusliku elu vähendades liigset närvipinget. Tohtritega, kellega soovitan nõu veel pidada on psühhiaater ja androloog.
Kena aastavahetust ja head tervist soovides Madis Veskimägi