Laisk soolestik 04.09.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures oma seedimise pärast. Või õigemini, seedimine on väga korras (2-3 x päevas vaja kangemal hädal käia), aga jämesoolel oleks justkui sõlm peal. Hommikuti on kõik hästi - ärkan>WC>söön>tööle. Kuni lõunani on ka OK ja pärast lõunat hakkab peale - hirmsad gaasid ja kõht läheb nii punni nagu oleksin rase. Viimased tunnid tööl on juba täielik piin. Kui siis lõpuks koju saan, siis kohe WC-sse minek ja saab selle koorma maha. Tööl ei saa seda teha lihtsalt seetõttu, et kuidagi kaua aega võtab. Kas sellist asja on võimalik kuidagi ravida? Nt kodus mingeid teesid juua või midagi spetsiaalset süüa? Mõtlen midagi loodusliku, mis hiljem kurjasti kätte ei maksa. Hirmsasti tahaks nõu, kuna see olukord aina rohkem segab mu elu ja töötegemist. Mainiks veel niipalju, et olen 24.a ja armastan palju õunu süüa (kuigi probleemid on ka neil päevadel, kui neid ei söö). Tänan!
Ly

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Ly
Vastan nii. Kui enesetunne on hea, siis vaevalt on mõni raskem haigus võimalik. Kirjeldatud vaevus on omane tundlikel inimestel sageli esineva vaevusega, mida nimetatakse ka soole talitlushäireks või ärritunud soole sündroomiks.
Vaevusega aitab paremini toime tulla teadmine, et see ei ole raske, eriravi vajav ja tüsistusi põhjustav haigus. Kuid samas on ta kannatajale vägagi piinav.
Soovitan regulaarset toitumist, vältida gaase tekitavaid toiduaineid. Soovitan ka teha nn. potitrenni. Tühkjendada soolt alles siis kui see on korralikult täitunud, parim aeg selleks on peale hommikusööki. Hea toimega on ka ravipaast, mille ajal hoidute tavatoidust, tarvitate päeva jooksul 1,5-2 l mineraalvett gaasita, hea toimega on ka Cefilus jogurt maitsestamata mis aitab normaliseerida seedetreakti normaalset mikrofloorat.
Head tervist soovides Madis Veskimägi