Tere! 25.07.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Sooviksin veidi teavet, kuidas inimene peaks taotlema ajutist invaliidsust.
Ta käis kevadel seljaoperatsioonil ja oli pärast seda klom kuud haiguslehel.Alguses oli parem, kui enne lõikust, siis aga hakkas selg valutama ja kiskus pingesse ja viltu.Ta kirjeldas seda arstile ka, aga arst arvas, et ta ei saa lehte pikendada ja ei saa ka valu mõõta, äkki ei valutagi.Arst läks puhkusele ja lõpetas lehe.Inimene ei saanud valu tõttu voodist välja, ammugi tööle mitte.Otsis abi eraarstidelt ja masserijatelt.Kas selline ravi ei võiks siiski olla haigekassa poolt.Perearst andis enne opi koguni ühe nõelravi eraarsti andmed, et ta sinna pöörduks.Pöörduski, sest valu oli suur ja kõndida ei saanud.Samuti ei saa ta aru, mis süsteem on haiguslehtedega.Lehe peal oli ta jõuludest peale ja aina hullemaks läks, selg ei valutanudki nii väga, kui just üks jalg.Lõikus määrati märtsi lõppu ja kuu enne lõikust lõpetati leht.Tööle ta ei saanud, oli niisama ,ilma leheta kodus.
Lõpuks ta ütles nüüd arstile, et tal polegi üldse lehte ega haigushüvitist vaja, tahab vaid ravi.Kas asi on selles, et ta ise on ettevõtja?
Nüüd sai palju küsitud, ag oam arst tal ei tahtnud millelegi vastata, oli pahane, kui küsid.Ise arvab ta nii, et on 10 aastat mnakse maksnud ja pole kordagi haige olnud, ega arsti juures käinud.Nüüd, kui ta tõsiselt abi vajas, pidi ka enamuse ravist ise kinni maksma.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan Teie lähedase ja teie muret. Teie lähedasega on tegelenud terve rida erinevaid arste-raviasutusi ja lõpuks pole päris täpselt teada kes ikkag vastutab, kuhu minna, kellelt ikkagi abi saada. Ka arst ei tunne enam eriti personaalset vastutust, kui ta näeb et haige on paljudes kohtades käinud. Öeldakse ka et kui haiget ravib rohkem kui 2-3 arsti, ei ravi teda tegelikult mitte keegi .
Nii palju sissejuhatuseks. Tundub, et vaevuse aluseks on tõenäoliselt radikulopaatia: seljanärvi pitsumine lülivaheketta väljasopistumise tõttu. Seda ravitakse nii konservatiivselt kui operatiivselt. Operatsiooni järgselt peaksid vaevused muidugi kaduma, kuid mitte alati ei lähe kõik nii nagu soovime.
Mida teha? Soovitan pöörduda taas perearsti vastuvõtule, kes annab taas suunamise arstile, kes opereeris. Kindlasti on meeles arst kes lõikust tegi, nii võib temaga ka otse ühendust võtta, saatekiri ei oma sellistel puhkudel tähtsust kuna iga meedik proovib teha parimat tööd ja ka aidata oma haiget ootamatuste ilmumisel. Siinkohal aga on sobilik ka arstide ütlus: töö on tellija materjalist- see tähendab seda et vaatamata parimale tehnikale ja valitud operatsioonivõtetele võib asi siiski mitte nii välja tulla nagu mõeldud. Kedagi selles ei saa süüdistada.
Haiguslehega on nii, et patsient võib esmasel haiguslehel olla kuni 180 päeva järjest. Kui on näha, et veavus püsib ja inimese töövõime pole endine täidab perearst töövõime kaotuse ekspertiisi dokumendid, sinna lisavad ka kitsama eriala arstid oma kirjelduse-diagnoosid. Nii et soovitus ka ajutise töövõimetuse asjade ajamiseks pöörduda perearsti vastuvõtule. Perearst võib olla veidi häiritud, kuna ta peab tegelema probleemiga, mis on tekkinud hoopis teise arsti ja patsiendi vahel. Kuid selline on kehtiv kord. Vaevuse leevendamiseks oskab aga kõigeparemat nõu anda opereerinud arst. Võtke temaga kindlasti ühendust juba hommepäev ( praegu on kell 23.25, 28.07.2003)
Loodan, et sain oma pika vastusega tuua selgust Tei küsimustele ja heita valgust ka meditsiini süsteemi köögipoolele. Meenutan ka seda, et meditsiin on kollektiivne looming kus parim tulemus sünnib ladusas koostöös ja üksteise mõistmise ja toetamise õhkkonnas.
Head tervist soovides Madis Veskimägi