Südamelihase põletiku kahtlus 21.12.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tervist doktor Veskimägi! Tänan teid kohe, et olete võtnud vaevaks nii paljudele inimestele vastata ja neid aidata.

Minu mure seisneb selles, et kardan, et mul on südamelihase põletik. Oli külmetus või viirushaigus, täpselt ei tea, igatahes vaevas mind nohu ja samal ajal oli ka kõhulahtisus ning oksendamine, mis möödusid ühe päevaga. Esimesel ja teisel päeval oli ka palavik (mitte kõrge, kuni 37,8 vms) ning siis palavik möödus. Nüüd on haigestumisest möödas aga nädal ja viimasel paaril päeval on tekkinud õhtuti kerge palavik. Väsimus ja roidumus on ka ning õhtuks tekib selline haiglane olek ja kerge palavik, 37.0 - 37,3. Samas pole väsimus selline, et ei jaksaks käia või trepist üles minna vms.

Kas on põhjust muretseda südamelihase põletiku võimaluse pärast? Olen uurinud ka südamelihase põletiku kohta ja saanud mitmesugust infot - ühelt poolt tundub, et tegemist on väga surmava haigusega, teisalt jällegi öeldakse, et läheb enamasti niisama üle. Mida teie oma pikaaegse praktika baasil öelda oskate? Kas tegemist on ka tihtiesineva haigusega või pigem on see harv haigus/tüsistus? Kuidas seda diagnoositakse ja kas on üldse võimalik ilma MRT-ta seda diagnoosida?

Suurimad tänud juba ette ära!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan hea sõna eest. Proovin vastata. Südamelihase põletiku diagnoosimine tugineb ikka südameuuringutele. Selleks on erinevad vereproovid, elektrokardiograafia, südame ultrahliuuring, koormustest. Iga viirusinfektsiooniga kaasneb rohkem või vähem häireid keha erinevate organsüsteemide talitluses, sealhulgas ka südametöös. Kuid kergem väsimus ei ole kindlasti südamelihase põletiku tunnus. On ka arstide koolkondi, kes diagnoosivad seda siis, kui kõik uuringud on korras. Ise ma seda õigeks ei pea. Tõeline südamelihasepõletik on harv haigus. Teie vaevuste leevenduseks soovitan puhkust, hea toimega on põletiku ja valuvastane ravim ibuprofeen, 00,4-0,6 g 2-3 x päevas, tervislik toit, mittesuitsetamine. Katsuge neid soovitusi järgida 7-10 p ja siis pidada nõu arstiga. Ohumärkideks on õhupuudus väiksemal koormusel, jalgade tursumine, köha, külma higigteke väiksemal koormusel, huulte-sõrmeküünte sinakus. Kui midagi sellist on, siis peab otsima koheselt erakorralist arstiabi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi