Tromboos kopsudes 23.08.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, aprilli lõpus oli mul mul jalaoperatsioon (veenialiendid). Vähem kui nädala pärast kaotasin teadvuse, tulemuseks tromboos kopsudes. Möödas on kolm kuud. Jäid järgmised sümpomid: tavaliselt õhtuti, kui olen voodis toimub südametõmme, siis südamerütm kiireneb, siis läheb kõik üle. Päeval vahel on ka sellised sümptomid vahel lisandub veel raskustunne rinnus ja kergelt hingamishäired, ehk raske hingata. Vahel lööb valu selga. EKD-d on tehtud, kõik on normis. Perearst väidab, et need sümpomid aja jooksul kaovad või muutuvad vähemaks. Sellisel moel ma reageerin ilmamuutustele. Kas need sümpomid ei ole ohtlikud, kõige rohkem häirib südametõmme, tekib lausa paanika. Tabettidest tarvitan xareltot 20 mg 1 tabl päevas ja Nebilet 1 tabl päevas.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!

Kopsuarteri trombemboolia on tõsine haigus ning mõningatel juhtudel võib ta kulgeda ka hoogudena. Teie puhul on tromboosi kordumise riski vähendamiseks määratud profülaktiliseks raviks Xarelto. Kahjuks puuduvad andmed, millised kontrollanalüüsid ja uuringud Teil on tehtud. EKG-s esinevad kopsuarteri trombemboolia korral ainult 50 % juhtudest tüüpilised muutused. Kindlasti peaks olema tehtud ka ehhokardiograafia.
Ma ei mõista, mida Te mõtlete “südametõmme” all. Kas südame vahelööke? Kui hetkel häirivad kõige rohkem südame rütmihäired, tasuks keskenduda nende täpsustamisele. Üks võimalus selleks on teha südamerütmi holter.
Tromboos on salakaval haigus ja Teie vanuses ka üsna haruldane. Tallinna tingimustes tasuks tromboosi puudutavate küsimuste korral pöörduda ITKH tromboosikabinetti.
Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst