vereanalüüs/põletikunäitaja 21.10.22 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!

November 2022.a haigestusin (paaripäevane palavik, nohu ja meeletud köhahood), põletikunäitaja oli u 45. Sain ab ravi, kuid põletikunäitaja ei ole siiani kadunud. Alates jaanuarist 2022 kuni siiani on põletikunäitaja 25 ja 28 vahel. Kopsuarsti poolt kõik uuringud tehtud. Suunas tagasi perearstile. Perearst pole midagi edasi teinud. Ise tegin eile uue analüüsi, mis näitas põletikunäitajaks 28 jätkuvalt. Kaebused: üldine väsimus juba väga pikalt, aprill 2022.a sain teise vaktsiini, peale mida vasak jalg läks tuimaks, helistasin perearstile, sain verevedeldaja, ühtegi analüüsi ei tehtud. Peale seda ei jõua kõndida, jalad pinges ja väsinud.
Mida või kuidas edasi uurida, et välja selgitada?

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!

Saan aru, et probleem on kestnud umbes ühe aasta. Tänaseks jäänud üldine väsimus ja kõrgenenud põletiku näitaja. Kahjuks Te ei täpsusta millist põletiku näitajat on analüüsitud. Sagedasemad kliinilises praktikas kasutatavad on c-reaktiivne valk ja settereaktsioon (SR). Kui jutt käib SR-st, siis see analüüs on mittespetsiifiline ja muutuse võivad pähjustada erinevad seisundid. Sagedasem neist, mida kaalume põhjusena on infektsioon, erütrotsüütide erinevad kõrvalekalded hulgas ja suuruses (nt aneemia), autoimmuunhaigused, muud kroonilised haigused, ka pahaloomulised protsessid. Kui kaebused püsivad, siis soovitan uuesti oma perearsti poole pöörduda, et seisund uuesti üle hinnata.

Head soovides,
Vanda Kristjan