Propranolooli kõrvalmõjud 17.06.17 / Peavalu

Külastaja küsib:

Lp Dr Braschinsky

Võtan ravimindutseeritud peavalude vähendamiseks ja migreenide profülaktikaks propranolooli. Hiljuti (1,5 nädalat tagasi) saavutasin enda peavalude jaoks toimivad annused, s.o. 120 mg propranolooli ööpäevas. Need annused olen saavutanud, tõstes propranolooli annust nädalas 10 mg võrra. Olla ilma peavaludeta on nüüd tõeline kingitus, aga propranolooliga on juba kerge sport (nt 3 km kiirkõndi) raske ning pulss on pärast jalutuskäiku 47. Ma ikkagi jätkaksin propranolooliga ning ka jalutuskäikudest ei soovi loobuda. Aga kuni mis piirini see kõik on mõistlik? Mis pulsivahemikud on organismi jaoks OK? Kas organism veel harjub propranolooliga ja saab ehk väikese spordiga ikka tegeleda? Ja kas peaksin tablettide võtmise aega ja spordi aega planeerima? Et võtan tableti alati pärast sporti, mitte enne?
Üks huvitav fenomen on veel tekkinud viimase paari kuu jooksul: mälu on kehv. Ma kuulen pidevalt lauset erinevatelt inimestelt: "Ma rääkisin sulle, kas sa ei mäleta?". Ja ma tõesti ei mäleta, minu jaoks nagu poleks olnudki neid täiesti olulisi teemasid meie vestlustes. Seda on öeldud mulle nii palju, et ma juba usun seda, et mina olen see, kes ei mäleta, mitte nemad.
Ma tundsin küll väsimust, aga ma ei teadnud, et ma unustan olulised asjad ära. Kas see fenomen võib olla tekitatud propranoloolist? See läheb ka üle pikemaajalisel võtmisel? See takistab mu tööd, aga olen valmis igasugusteks ebamugavusteks, kui pikemas perspektiivis saan ikka normaalset elu elada.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
kroonilise migreeni ja ravimite liigtarvitamisest kroonilise peavalu koosesinemisel, vastavalt Euroopa ravijuhistest, kõige efektiivsemateks ravimiteks peetakse amitriptüliini või topiramaati. Ka propranolool on laialdaselt kasutatav. Südamelöögisageduse ja/või vererõhu langus on ühed sagedasemad propranolooli (kõrval)toimed. Paljud inimesed, kes võtavad sel näidustusel propranolooli küll kirjeldavad ajas vererõhu ja pulssi langetava efekti vähenemist, kuid mitte kõik - s.o. individuaalne. Kui ravim on efektiivne ja üldjoontes taluvus lubab ravimit võtta, siis oleks pigem mõistlik sellega jätkata. Soovituslik minimeaalne ravikuur on 6 kuud. S.t., et hea efekti saavutaisel selle aja lpärast ravi võib lõpetada, millega kaasuvalt taastuvad ravieelne pulss ja vererõhu väärtused. Seega, kui Teil on ravikuur olnud positiivsete tulemustega, siis pigem oleks mõistlik need mõned kuud "ära kannatada" ja sel perioodil teha sporti vastavalt enesetundele. Kui siiski tundub, et ravimi kõrvaltoimed kaaluvad positiivset efekti üle, siis tasub oma raviarstiga mõelda propranolooli asendamise peale kas amitriptülliini või topiramaadi vastu.
Lugupidamisega
M. Braschinsky