Tuimus kehas ja peas, tasakaaluhäired 11.09.14 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere,
olen mures oma tervise pärast, aga kuna neuroloogi juurde on pikad järjekorrad siis alustan siit. Umbes aasta tagasi hakkasin tähele panema veidraid sümptomeid. Nagu hetkeline mälukaotus, s.t öeldu koheselt ununes, poole tegevuse pealt unustasin, mida pidin edasi tegema, terav peavalu paremal pool ja kerge parempoolse silma tõmblus.Kohati tundus, et näen halvasti. Sellised hood kordusid umbes iga kuu kahe tagant. Hiljem on lisandunud tugevad tasakaaluhäired, nö äkilised närviminekud ja nüüdseks ka tuimus üle keha.Selline tunne nagu mingil hetkel keegi süstiks tumestit kogu kehasse ja jäsemed ei jõua oma tegevusi jätkata.Pisut hiljem jääks see tuimus nagu pähe kinni.Tundub ka nagu, et nägemine on halvemaks jäänud,eriti parempoolne silm. Tean,et pean neuroolgi vastuvõtule minema, aga kas peaksin valmistuma halvimaks? Kardan hirmsasti SM.i või midagi veel hullemat. Kunagi perearstile kurtes, arvas ta ,et ilmselt on see väsimusest, väikse lapsega kodus jne.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
tegu on mitme mittespetsiifilise kaebuse/sümptomiga, mille põhjused kokkuvõtvalt võivad olla väga mitmesugused. Väga olulisel kohal oleks info selle kohta kui kestvad on hood (sekundeid, minuteid, tunde, päevi jne?). See info suures osas defineerib uuringute suunda. Teine oluline moment on objektiivne leid ehk arstlik ülevaade. Tõepoolest, ka terve rida mitteneuroloogilisi haigusi võivad anda kohati sarnaseid kaebusi - aneemiast meeleolu/ärevushäireteni. Aga mis puutub neuroloogilisi haigusi ja kas on vaja teostada lisauuringuid, siis neuroloogi konsultatsioon oleks siin kõige sobivam järgmine käik. Kui juba mainisite SMi, siis rida kaebusi pole sellele haigusele viitavad (pistelised lokaliseeruvad peavalud, näiteks). Kuna Te siinkohal esitate küsimust valdkonda "peavalu", siis just viimast saan veidi täpsustada või, õigemini, soovitada panna tähele teatud momente juba ENNE, kui Te lähete neuroloogile: peavalu hoogude kestvus, sagedus (peavalu päeviku pidamine oleks väga hea mõte, kui peavalud käivad kord kuus või sagedamini), iseloom ja kaasuvad sümptomid. Viimaste osas soovitan jälgida seda, kas peavalu AJAL on sama silma piirkonnas ka nn. düsautonoomseid tunnusi ehk silma punetust, pisaravoolu, silmalau turset, lokaalset higieritust jms. Kogu see info kokku annab arstile enam infot millega koos Teiega töötada!
Kuna neuroloogi järjekorrad on meil, tõepoolest, oodatust veidi pikkemad, siis soovitan esimesel võimalusel aeg kinni panna. Samas, kui Teie kaebused on kestnud poolteist aastat, ma pigem arvan, et Te ei pea liigselt muretsema ning 3-4 kuine ooteaeg neuroloogile on igati aktsepteeritav antud olukorras.
Lugupidamisega
M. Braschinsky