ALS 03.02.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Minu lähedasel inimesel on diagnoos ALS. Uurin, kas selle haiguse puhul on võimalik ka nii, et vahepeal on paranemise märke? Leitava info põhjal olen aru saanud, et läheb aina allamäge, aga temal on minu hinnangul väike samm haaval ka positiivsed muutused. Ta väljas enam ei liigu, toas liigub rulaatoriga. Näiteks, kui pool aastat tagasi ei saanud jalalaba enam keerata, siis nüüd juba saab natuke. Ta on tubli, võimleb iga päev, käib toas ringi, jõuab ka natuke rohkem selga hoida kui varem ja kõhulihaseid pingutada. Kas ALS puhul on võimalik see, et pikali olles saab inimene tõsta käsi ja jalgu, nagu midagi ei oleks, aga käia lihtsalt ei saa? Tuleb nõrkusehoog ja kõik. Nõrkusehoog tuleb lainetena ja väga kummaliselt. Nimelt tema kirjeldab seda nii, et tunneb kuidas gaasimull hakkab liikuma ja siis läheb üle keha nõrgaks nii, et ei saa sammugi astuda ja kui krooks või puuks välja tuleb, siis läheb nõrkusehoog üle. Tal on paar aastat tagasi diagnoositud ka seljakanali oluline ahenemine, valusid ei ole. Kui on juba kindel ALS diagnoos pandud, siis kas võiks veel kuhugi pöörduda teise arvamuse saamiseks või diagnoosi kinnitamiseks?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Reeglina toimub ikka aeglane seisundi halvenemine, on aga ka erandeid. Kui tekib kahtlusi võib alati minna teise neuroloogi vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika