Kus ja mis on võimalik kontrollida? 11.10.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Tahaksin täpsustada teil, meil oli perekonnas raske haigus,emal oli Amüotroofiline lateraalskleroos,kas oleks võimalik teha uuring kuskil,et teada kas see haigus oli pärilik?
Vahepeal tunnen ,et vasak käsi on nõrgem või justkui tuim..ei leia põhjust sellele,sest alati jälgin tervist.
Lisaks sellele,miks tahaksin täpsemalt uurida oma seisundi,öösel tunnen lihaste spastikat(käed) ja näo lihased(tegin Tartus kiirurgis süstid ,et lõõgastuda need).
Vaatasin,et kui sugulastel oli vähiga seotud haigused,sest selline võimalus on olemas,teha güneetilised uuringuid,aga selle haigusega on olemas ?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

5-10 % ALS i põdenutel on võimalik pärilik eelsoodumus, tavaliselt ilmnevad haigustunnused siis 40-45 a. vanuselt. Geenitestide kohta informatsiooni saamiseks tuleks pöörduda meditsiinigeneetiku vastuvõtule , Tallinnas näiteks Confido Meditsiinikeskuses, Tartus TÜ kliinikumis.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika