Lihasnõrkus ja valud 07.03.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen elu aeg olnud sportlik ja füüsiliselt vitaalne.Viimastel aastatel jäin oluliselt nõrgemaks ja füüsiline toonus langes.2020 jaanuar tabas mind tugev tervisekriis.Tekkisid hingamisraskused, väga suur nõrkus,kaalu langus.
Perearst arvas et see on rauapuudusest ja pikast imetamisest(3 a). Sain rauasüste,jätsin imetamise. Toitusin teadlikumalt,lisasin menüüsse vitamiine. Tundus et mõnevõrra läks olukord paremaks.Siiski täheldasin,et ei jõua kõndida(aprilli-maikuus 2021). Vereproov näitas et hemoglobiin oli normis(alumisel lubatud piiril.) Mais tundsin et üldise nõrkuse taustal väljendus eriliselt jalgade nõrkus. Proovisin rattaga sõita,et oleks lihtsam liikuda.Kuid vastuseks paarile km sõidule jäid lihased väga nõrgaks ning hakkasid ka valutama nagu oleks teinud väga suurt trenni.Säärelihased olid rasked kui tinast ning mul oli neid väga raske paindesse tõsta. Puhkasin rohkem istudes ja pikali olles. Mõne päevaga andsid suurem valud ja nõrkus järgi. Kuid üldine toonuse langus ning nõrkus siiski jäi jalalihastesse. Vahel lisandus ka puusavöötme nõrkus nii et pidin toetuma tasakaalu hoidmiseks puusavöötmega millegi vastu. Suvi möödus vaheliste perioodidega,kus jakalihaste valu ja nõrkus oli rohkem esile tõusnud. Sügisel augustis-septembris lisandus aktiivse käe(parema käe nõrkus) peale muidu tavalist koormust,n koristamist või poekoti tassimist,nii et pidin isegi vasaku käega sööma. Detsembris lisandus 1.korda kaelalihaste nõrkus,nii et pidin kätega pead toetama või muud moodi peaga nõjatuma. Nüüdseks on sellist nõrkus esinenud ca 4-l korral. Samuti läheb mul kuidagi iseenda sülg kurku ning läkastan ning köhatan. Õnneks mitte väga tihti. Hingamisraskused on vahel,kuigi ei ole ärevust vms ning ka saturatsioon on ok. Jäsemetes esineb fastsiaid,tõmblusi. Suvel esines periooditi ka jalgade ühtlast nõrka surinat.
Kõik need nõrkused ja valud ei ole ühtlaselt vaid esinevad rohkem peale muidu tavapärast füüsilist koormust(treppidest kõndimine,jala poes käik,koristamine),peale mitnepäevast lösutamist ja puhkust muutuvad kaebused taas vähem väljendunuks.Kuid üldine tausttoonus,kaal,jõudlus on kõvasti langenud.
Neuroloog tegi MRT ajust ning ütles,et rasked haigused on välistatud (ALS).
Mina siiski kahtlen. Kas ei peaks tegema elekroneuromüograafiat ja muid täpsustavaid uuringuid?
Mida soovitate?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Edasise planeerimiseks on vajalik siiski neuroloogiline läbivaatus ja MRT uuringuga tutvumine. Helistage nt. 08. 03. kl 12 paiku tel. 6748591

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika