Borrelioos ei taha otsa saada 15.02.16 / Nakkushaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen Teilt paar kuud tagasi samal teemal nõu küsinud. Vahepeal on aeg edasi liikunud ja olen palju endaga tegelenud ja abi otsinud. Neuroloog, reumatoloog ja psühholoog on mind terveks kuulutanud. MRI korras. Üldveri suurepärases korras. Mida aga ei ole,on tervis. Õigemini, tänaseks juba natuke on, sest olen läbinud välismaal veeniravi antibiootikumidega, millele ma koheselt reageerisin. Ravi jätkub tabletikujul veel mõne aja (kuni 2 kuud). On selge, et AB midagi kehas leiab ja hävitab. Meenutan, et minu verest leiti ka viiteid mükoplasmale, kopsuklamüüdiale, erlihhiale ja muidugi borrelia valgud olid kõik kenasti reas. Miks Merimetsa analüüsides neid valke vaid 1 leiti, ei oska kommenteerida. See selleks. Ma tean, et kuur on olnud tavameditsiini mõistes korralik, kuid on enam kui selge, et imelist paranemist siit ei tule ja sümptomeid tekib taas kui AB kuur läbi saab. Ei saa ka ennast kuude viisi AB ravil hoida, kuigi ka seda üha enam arstid maailmas proovivad ja arvestataval määral edukalt. Suur roll on ka patsiendi enda panusel mis puudutab toitumist näiteks, liikumist kui jõudu on jne. Küll aga räägitakse palju vigastatud koha sümptomaatilisest ravist. Mida Teie teeksite kui Teie vastuvõtule satub sellise pika looga (üle kahe aasta vana jama) patsient, kellel on selge borrelioosi minevik, läbitud 28 päeva doxyt ja kahe aasta pärast saanud 2 kuud nii veeni kui tabletina muid asju, aga hädad ei kao? Kuna ametlik juhend peab seda ammu ravitud juhtumiks, siis mis võimalused on saada asjakohast taastusravi või nõuandeid ja pikemat jälgimist? Kasvõi tasulist? Täna kuuril olles on 80% hea olla, ei saa salata, ravi toimib. Aga edasi? Loomulikult olen ma lugenud kogu interneti läbi, nii ametliku poole arvamusi ja uuringuid, kuid teise poole argumendid ja kliinilised tõendid hakkavad seda kõike üle juba kaaluma. Pikaajalised põdejad on ju ometi olemas? Testid, mis väidaks mustvalgelt bakteri olemasolu või hävimist, tegelikult ju puuduvad? Mille järgi siis öelda, et patsient on ravitud kui tema tegelik olemine on väga kehv ja edasised omaalgatuslikult katsed AB raviga teevad siiski olukorda paremaks? Meie borrelioosikirjanduses ei olegi olemas nagu olukorda, kus räägitaks mis siis nende üksikute hilisjuhtumite korral tegema arst peaks? Mainitakse, et hilissümptomeid või komplikatsioone esineb üliharva, AB tõhusus on 100%, kordusravi ei ole peaaegu kunagi vaja....see ei ole ju nii mustvalge? Pole vist eestlast, kes ei teaks kedagi, kes on selle haigusega maadlemas. Jutt läks pikaks, aga minu tõsine mure on, mida ma edasi peaks tegema? Kaebuseid on palju - kaela- ja seljavalud, randmed ja küünarnukid. Silmad kipitavad ja nagu valataks neisse seepi või hapet. Kehas on nagu lihaspinge, mis ei leevene ka tahtlikult pinget maha surudes. Aeg-ajalt tekib tundetusi kätes, teinekord suriseb selg ja jalad. Üleüldine enesetunne on selline kurnav. Unehäired. Kognitiivne pool halvimatel päevale ei lase asju meenutada, lugemine on mõtetu, read ei jää meelde. NB! Ma rõhutan, et hetkel olen AB ravil ja need asjad on enamuses kadunud, on olnud 100%-lisi päevi, kus on suurepärane olla. Milline oleks nende võimalike borrelioositüsistuste ravi kui sümptomid sõidavad mööda keha, kord on, siis kolib teise kohta ja nii kogu aeg?

Arst vastas:

Aino Rõõm

dr Aino Rõõm

Infektsioonhaiguste arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!
Minu arvamus on, et te ei peaks kartma, et AB ravi lõppemisega tulevad borrelioosi nähud uuesti tagasi. Kui te olete saanud korduva antibiootikumi raviga hea tulemuse ja kaebused on taanunud, siis ka borrelioosi jääknähud on taandunud. Te peate valima endale arst keda te usaldate ja teete koostööd. Jätkage ravivõimlemise ja treenigutega ja ka mälu taastub. Rohkem eneseusku, sest see borrelioosi haigusjuhtum on möödas.
Parimat soovides
Aino Rõõm