Hormoonid, raseduse planeerimine 16.05.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Küsin ka teilt kuna olen jätkuvalt mures. Alustan algusest, sealt hakkasid kõik probleemid.

Novembris oli peetunud rasedusega(10näd) kirurgiline puhastus. 3 päeva hiljem tulid kodus suured limaskesta tükid suurtes kogustes, oli paanika ja emos naistearsti kontroll kus öeldi, et midagi veel on sees, et tavaliselt esimeste päevadega läheb korda. Järelkontroll korras. Sain suure stressi endale.
Siis tekkis 1 korda elus põiepõletik, ab kuur peale. Vahel siiani torkiv tunne paremal alakõhus põie juures urineerides.
Siis sain lapselt ussnugilised, jälle kange rohi vermox 2 korda sisse võtta.
Edasi 1 korda elus tekkis näonahapõletik, üks arst diagnoosis ühe, teine teise haiguse. 1.5 kuud doksütsüliini ravi esmakordselt. Pole elus absid söönud sellistes kogustes, stress. Nägu pole ikka korras.

Viimased 2 mensest on olnud vererohked, halb olla, pea-kõhu valu, külmavärinad, määrimine 2 päeva enne õigeid päevi. Lisaks emotsionaalsus.
Kuna näonahaga pole kunagi probleeme olnud ja seos ka hormoonidega, hakkasin arvama, et äkki ikka pole naisteasjad korras, läksin arstile, rääkisin kõik ära.
Analüüsid uh pap hpv neg, Kõik olid korras.
Viimased päevad algasid 2. mai
Tehti hormoonanalüüs tsükli 4ndal päeval (kui määrimist arvestada siis 6ndal). Vastused failis, kas need on piisavad ikka?
Tsükli 14ndal päeval ka proge test, kas ma saan õieti aru et proge on madal? Mida arvata? Kas tõesti muid hormoone ei pea kontrollima?

Soovin rasestuda aga kardan meeletult kõike mis võib jälle juhtuda. Eelmise rasedusega mis peetus, oli uhs emakas toonuses, sõin nospat, nädal hiljem soovis arst ikka õnne juba ja uuesti minnes ämmaka juurde näitas uh, et peetunud.
Juba siis võis olla proge madal, mis ju katkestabki raseduse. Kas seda oleks kuskilt analüüsist näinud või peab eraldi tegema raseduse aeg kollaskeha hormoonanalüüsi?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil oli raseduse peetumine ja selle katkestamine, mis tekitas teie kehas raske stressireaktsiooni. See mõjutab kogu keha, samuti immuunsüsteemi. Selle nõrgenemisel olete vastuvõtlikum paljudele erinevatele põletikutekitajatele, viirustele jms. Nendest seisunditest taastumine võib võtta individuaalselt aega.
Enne 12 rasedusnädalat on kõige sagedasemaks raseduse peetumise või katkemise põhjuseks kromosomaalne või rakuline häire ja loodus ise peatab raseduse edasise arengu, et ei sünniks haiget ja/ või väärarengutega last.
Hormonaalset tasakaalu on soovitav kontrollida tsükli I faasis ehk 3-7 päeval ( FSH, LH, taustana ka kilpnäärme talitlus ehk TSH, fT4). Ovulatsiooni, piisava progesterooni-ja östrogeeni taseme suhtes on neid hormoone soovitav kontrollida tsükli II faasis ehk 21-23 päeval. Kui progesteroon on tsükli II faasis alla 15, siis võib seda paari tsükli pärast uuesti kontrollida, kuna tsükliliselt võib see olla erinev ja igas tsüklis ei pruugi alati ovulatsiooni toimuda. Kui progesteroon on korduval määramisel tsükli 21-23 päeval väga madal ehk alla 10, siis on soovitav seda kehaomase progesterooniga tsükliliselt toetada. Kui te ravi ei vaja, aga uuesti rasestute, siis on võimalik raseduse alguses progesterooni määrata ja otsustada toetava ravi suhtes.
Kindlasti tuleb kasuks piisav puhkus, mõõdukas füüsiline treening, tasakaalustatud toitumine. Munasarjade aktiivsuse toetuseks võite kasutada inositooliga preparaati( Inovo, Inofolic).