Antidepressandid raseduse ja loote arengu vaatenurgast 27.03.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Palun ilma igasuguse ilustamiseta objektiivset vastust - kui ohutud on antidepressandid raseduse ja loote arengu seisukohast? Millise jälje võib nende kasutamine (enne rasedust, raseduseaegne) jätta munarakkudele ja võimalikele järeltulijaltele? Kui google otsingumootorist osida venlafaksiini kohta siis wikipeedia väidab, et selle AD kasutamine kahekordistab raseduse katkemise riski ja et on leitud oluline seos venlafaksiini kasutamisega raseduse ajal ja mitmete sünnidefektidega nagu anentsefaalia, suulaelõhe, südame vaheseina defektid ja aordi koarktatsioon. Ainuüksi see nimekiri on üpris ehmatav ja teiste antidepressantide kohta ma ei tea.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kõige õigem on selle küsimusega pöörduda psühhiaatri poole Antidepressante on erinevaid ja nende kasutamine on iga patsiendi puhul individuaalne. Oluline on depressiooni adekvaatne ravi. Vahel on depressiooni nähud nii tugevad, oht enesevigastusele või suitsiidile kõrge ja ravimid valitakse vastavalt olukorrale. Teatud psühhiaatriliste ravimite kasutamise foonil ja psüühilise seisundiga seoses ei ole adekvaatne ka raseduse planeerimine. Munarakkudele antidepressantidel otseselt ohtu ei ole. Oluline on depressiooni õige ravi vastavalt olukorrale, ravi kestus, raseduse planeerimine vastavalt psüühilisele valmisolekule. Sageli on soovitav oma raseduse plaanidest rääkida psühhiaatriga ja vastavalt sellele otsustada ravimite jätkamise, vahetuse, dooside langetamise suhtes. Raseduse planeerimine ja rasedus ei välista vajadusel antidepressantide kasutamist, kuid oluline on koostöös psühhiaatriga leida sobivad ravimid ja doosid.